Logo

Simona Stašová doporučuje 3. díl dětské série Frajer Manolito

8. 11. 2015
Simona Stašová

Španělská autorka Elvira Lindo čtenářům výstižně ukázala ve své knize vztahy mezi dětmi a dospělými. Malý desetiletý chlapec Manolito má totiž krásný vztah ke svému dědečkovi, kterého obdivuje a váží si ho. Jsem si jistá, že jeho veselá dobrodružství zaujmou a pobaví naše malé i velké čtenáře. Manolito je totiž všechno ostatní, jen ne nudný. Jeho myšlenky, názory čtenáře pobaví a rozesmějí, ale musím říci, že mi ho bylo často spíše líto. Tento malý chlapec mě nenásilně donutil nahlédnout do dětského světa, který je vnímán z pohledu tohoto malého hrdiny, který mezi svými vrstevníky trpí méněcenností a často se stal obětí dětských lstí a zákeřností. Přesto jeho pohled na svět neztrácí elán a humor. Malé i větší čtenáře okouzlí a Manolita si, stejně jako já, určitě oblíbí.

Manolito Brejloun je malý desetiletý chlapec, který dostal přezdívku podle svých brýlí. Žije se svojí rodinou ve Španělsku a prožívá velká dobrodružství s dědečkem, kamarády, spolužáky i s učiteli. Pojďte si s námi prožít dětství chlapce Manolita plné veselých, rozpustilých, ale i vážnějších a dojemných situací. Určitě se nebudete nudit.

ROZHOVOR S HEREČKOU SIMONOU STAŠOVOU:
 
Co vás přesvědčilo o tom, že jste souhlasila s focením s knižní sérií Manolito Brejloun?
 
 Moje neteřinky Pavlínka a Míla, protože si myslím, že děti by měly číst.  Dnes je ten svět tak přetechnizovaný  a  za mých mladých let se hodně četlo, tak bych ráda tuto štafetu předala té naší mladé generaci.  U čtení se rozvíjí především fantazie a slovní zásoba, což je u dětí velmi potřeba.  Když přispěju svojí  ,‚troškou do mlýna", budu spokojená.
 
Čtete ráda a hodně?
 
Ano, já čtu hodně. Je to pro mě veliký relax a taky se něco dozvím a potěším se a pobavím se a zapláču si a moje duše se mi povznese, to je to co od knížky vyžaduju.
 
Jakou knihu jste četla naposledy a jak se Vám libila?
 
Právě teď čtu velmi zajímavou knihu vynikajícího romanopisce Chaima Potoka, který se tentokrát pustil zajímavou  a  poutavou formou do dějin židů.  Jmenuje se Putování.  Vřele doporučuju, ale není to čtení, které by měl člověk přerušovat a kniha má téměř 500 stran, proto je dobré si jí vzít na týdenní dovolenou.
 
Posloucháte i audioknihy a jaký je víš vztah k tzv. e-bookům (elektronickým  knihám)?
 
Audioknihy poslouchám v autě, když jedeme s klukama do Dolomit na lyže, nebo když jedu za svým tatínkem do Ostravy, nebo na daleké zájezdy s divadlem.  Ale jinak dávám přednost listovacím knihám a své vlastní fantazii.
 
Když se řekne dětská kniha - co Vás první napadne?
 
Antoine de Saint-Exupéry Malý princ.To je nejkrásnější dětská knížka, kterou znám.Taky Jerome David Salinger Kdo chytá v žitě.  Obě jsem četla mockrát a vždycky jsem našla ještě něco, co jsme minule tak úplně nechápala.  Ty knížky jsou věčné.
 
Máte svého oblíbeného spisovatele, u něhož vždy čekáte a těšíte se, až mu vyjde nová kniha?
 
Můj oblíbený autor už nežije, je to Stefan Zweig, ten mě provázel  v mládí a toho jsem si zamilovala, ale je spousta báječných spisovatelů :  Milan Kundera,  Hanif Kureishi,  Umberto Ecco, Jack London, Sándor Márai, Emil Hakl, Khaled Hosseini, Haruki Murakami,  je jich spousta, jen začít číst a už to člověka nepustí.
 
Děkujeme za rozhovor
 
 
Simona Stašová doporučuje Frajera Manolita
Simona Stašová doporučuje Frajera Manolita
Simona Stašová doporučuje Frajera Manolita
Simona Stašová doporučuje Frajera Manolita
Simona Stašová doporučuje Frajera Manolita
Simona Stašová doporučuje Frajera Manolita
Simona Stašová doporučuje Frajera Manolita
Simona Stašová doporučuje Frajera Manolita
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide