Logo

Velká iluze Miky Waltariho vychází poprvé v českém překladu

9. 9. 2016

V roce 1928 napsal Mika Waltari svou první knihu s názvem Velká iluze. Nyní jeho románový debut přichází do našich knihkupectví poprvé v českém jazyce. Velká iluze vychází v nakladatelství Omega 9. září 2016. 

slide web

Milostný trojúhelník znamená trable

Ačkoliv kniha Velká iluze letos slaví 88. narozeniny, v češtině vychází poprvé až nyní. V překladu Jany Maškové se můžete těšit na dílo, které literární odborníci srovnávají s knihami takových velikánů, jako jsou Francis Scott Fitzgerald nebo Ernest Hemingway. Příběh čtenáře zavede do komunity mladých umělců v Helsinkách na počátku minulého století.  

Toho osudového dne redaktor Hart potká známého, s nímž vyrazí k paní Spindelové. U ní se seznámí se zahořklým spisovatelem Hellasem a krásnou Caritas, která okamžitě ukradne Hartovo srdce. Postupně se ale ukazuje, že to nebude tak jednoduché. Hart se totiž dostane do milostného trojúhelníku a ten nikdy nevěstí nic dobrého…

Milovník exotiky a nositel ohně

Finský spisovatel Mika Waltari je už dlouhý čas součástí školních osnov. Narodil se roku 1908 v Helsinkách v rodině luteránského pastora. Vystudoval filozofii a po škole se živil jako novinář. Odtud to byl už jen krůček ke spisovatelskému řemeslu. Nejprve se věnoval poezii jako člen literární skupiny Tujenkantajat – Nositelé ohně – která vystupovala proti finskému tradicionalismu. 

Roku 1928 potom přišel Waltariho románový debut Velká iluze. Svět ale dobyl až o dvacet let později historickým románem Egypťan Sinuhet o chlapci, který ke svým adoptivním rodičům připlul v proutěném košíku a stal se lékařem. Kromě toho napsal také řadu novel, pohádky, detektivky a je autorem několika rozhlasových, divadelních i filmových scénářů. 

velká iluze

Redaktor Hart potká v Helsinkách známého a oba spolu odejdou k paní Spindelové. Zde se seznámí se zahořklým spisovatelem Hellasem a krásnou Caritas, do níž se Hart na první pohled zamiluje. Jenže milostný trojúhelník vždy znamená problémy…

Mika Waltari napsal tuto knihu v devatenácti letech během několikatýdenního pobytu v Paříži. Literární odborníci jeho románovou prvotinu o životě umělců a mladých lidí v Helsinkách srovnávají s díly takových velikánů jako Francis Scott Fitzgerald a Ernest Hemingway. Na motivy knihy byl v roce 1985 natočen film, který režírovala Tuija-Maija Niskanenová.

Román, díky kterému básník a autor bestselleru Egypťan Sinuhet vstoupil mezi uznávané finské spisovatele.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide