Logo

Velká iluze Miky Waltariho vychází poprvé v českém překladu

9. 9. 2016

V roce 1928 napsal Mika Waltari svou první knihu s názvem Velká iluze. Nyní jeho románový debut přichází do našich knihkupectví poprvé v českém jazyce. Velká iluze vychází v nakladatelství Omega 9. září 2016. 

slide web

Milostný trojúhelník znamená trable

Ačkoliv kniha Velká iluze letos slaví 88. narozeniny, v češtině vychází poprvé až nyní. V překladu Jany Maškové se můžete těšit na dílo, které literární odborníci srovnávají s knihami takových velikánů, jako jsou Francis Scott Fitzgerald nebo Ernest Hemingway. Příběh čtenáře zavede do komunity mladých umělců v Helsinkách na počátku minulého století.  

Toho osudového dne redaktor Hart potká známého, s nímž vyrazí k paní Spindelové. U ní se seznámí se zahořklým spisovatelem Hellasem a krásnou Caritas, která okamžitě ukradne Hartovo srdce. Postupně se ale ukazuje, že to nebude tak jednoduché. Hart se totiž dostane do milostného trojúhelníku a ten nikdy nevěstí nic dobrého…

Milovník exotiky a nositel ohně

Finský spisovatel Mika Waltari je už dlouhý čas součástí školních osnov. Narodil se roku 1908 v Helsinkách v rodině luteránského pastora. Vystudoval filozofii a po škole se živil jako novinář. Odtud to byl už jen krůček ke spisovatelskému řemeslu. Nejprve se věnoval poezii jako člen literární skupiny Tujenkantajat – Nositelé ohně – která vystupovala proti finskému tradicionalismu. 

Roku 1928 potom přišel Waltariho románový debut Velká iluze. Svět ale dobyl až o dvacet let později historickým románem Egypťan Sinuhet o chlapci, který ke svým adoptivním rodičům připlul v proutěném košíku a stal se lékařem. Kromě toho napsal také řadu novel, pohádky, detektivky a je autorem několika rozhlasových, divadelních i filmových scénářů. 

velká iluze

Redaktor Hart potká v Helsinkách známého a oba spolu odejdou k paní Spindelové. Zde se seznámí se zahořklým spisovatelem Hellasem a krásnou Caritas, do níž se Hart na první pohled zamiluje. Jenže milostný trojúhelník vždy znamená problémy…

Mika Waltari napsal tuto knihu v devatenácti letech během několikatýdenního pobytu v Paříži. Literární odborníci jeho románovou prvotinu o životě umělců a mladých lidí v Helsinkách srovnávají s díly takových velikánů jako Francis Scott Fitzgerald a Ernest Hemingway. Na motivy knihy byl v roce 1985 natočen film, který režírovala Tuija-Maija Niskanenová.

Román, díky kterému básník a autor bestselleru Egypťan Sinuhet vstoupil mezi uznávané finské spisovatele.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide