Logo

Americká hospodyňka

americká hospodynka

Vtipná, svižná a rozkošně pomatená sbírka povídek zasazená do temného světa rodinného života. V Americké hospodyňce hrají hlavní roli vraždící dámy, které si vychutnávají svůj oběd, celebrity honící se za pokladem a nejlepší poradce přes podprsenky jižně od hranice Mason-Dixon.

S jakými ženami se můžeme seznámit v Americké hospodyňce? Nosí perly a používají lesk na rty a opalovací krém i když je pod mrakem. Vaří v rendlíku. Točí se jako větrník. Mačkají odstředivku na salát, jako by to byla resuscitační figurína. A pak zabijí nevítaného hosta na party a opatrně překročí jeho tělo, aby mohly vytáhnout z trouby horké sušenky.

Dvanáct neodolatelných povídek nás zavede do strašidelného předválečného bytu na Manhattanu, na zvláštní přijímací rituál knižního klubu, k autu s malou královnou krásy na útěku, i na pokerovou partičku ženy ve středním věku, která má spoustu peněz, žádné děti a čas ve svých rukách.

Neurvalá, drzá a praštěná jako otrávené sušenky, taková je Americká hospodyňka, jakýsi bouřlivý výklad ženství.

„Povídky v Americké hospodyňce od skvělé Helen Ellisové jsou pobuřující a neuctivé – což je tajná šifra pro zcela závažné a naprosto půvabné. Tuto knihu si rozhodně kupte!“

-HANNAH PITTARDOVÁ, autorka knih ReunionFates Will Find Their Way

29 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2016
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
160
EAN:
9788073904517
Původní název:
AMERICAN HOUSEWIFE: Stories
Skladem
ISBN:
978-80-7390-451-7
Autor:
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Napsali o knize
 

HELEN ELLISOVÁ je uznávaná autorka knih Eating the Cheshire Cat a The Turning Book: What Curiosity Kills. Vášnivě hraje poker - dokonce soutěží na národní úrovni. Vyrostla sice v Alabamě, ale s manželem žije v New Yorku. Kromě dvou úspěšných románů vydala i sbírku brilantních povídek, kterou právě držíte v ruce.

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
americká hospodynka
Na obálce je vyobrazena typická americká hospodyňka v sépiovitém zbarvení. Název a autorčino jméno je napsáno černou barvou a fontem, který se podle mě, k obálce absolutně hodí. I když nejsem schopna říct proč. Celkově se mi tahle retro obálka líbí, přímo z ní dýchá atmosféra dřívější doby.
 
Americkou hospodyňku nabídlo nakladatelství Omega do konkurzu a po té, co jsem si přečetla anotaci, jsem se musela zúčastnit. Námět zněl originálně, neotřepaně a především zajímavě. Navíc jsem si už dlouho žádnou knihu povídek nepřečetla. Byla jsem tedy opravdu zvědavá, jaká Americká hospodyňka bude.
 
Myslíte si, že víte, jak se chová správná Americká hospodyňka? Tak to jste na omylu. Ve dvanácti povídkách, které tato kniha obsahuje, se ukáže jejich pravá tvář. Jejich život totiž není jen o pečení koláčů, vaření večeře a úklidu domácnosti. Tyto ženy se totiž nebojí vzít situaci pevně do svých rukou a poradit si se vším, co je čeká, podle svého nejlepšího mínění.
 
Abych byla upřímná, je pro mě dost těžké hodnotit knihu jako celek, jelikož každá povídka byla napsána jiným způsobem. Právě proto jsem se rozhodla, že bude nejlepší, když proberu jednu po druhé.
 
První povídka se jmenuje Co celý den dělám. Jak už název pojednává, jedná se o zpověď jedné z Amerických hospodyněk psanou v první osobě jednotného čísla. Abych byla upřímná, tak jsem moc nepochopila smysl téhle povídky. Přišlo mi, jako kdyby jen byla do počtu.
 
Druhá povídka Válka s táflováním je už lepší. Povídka je psána formou rozvitých e-mailů, které rozhodně stojí za to. Je to opravdu humorně popsaná situace, při které budete mít úsměv na tváři. Pravdou ale je, že jsem se občas ztrácela v tom, kdo je kdo.
 
Hledání pokladů s hvězdami, jež je psána opět v ich formě, je nejdelší. Díky tomu je příběh pořádně rozvinutý, což přispělo k tomu, že je podle mě i nejlepší povídka z celé knihy. Má hloubku, pravdivě odráží lidské vlastnosti, realitu tohoto světa a není šance, že by se čtenář do této povídky zamotal a něco nepochopil. Je jasná jako facka.
 
Tajný jazyk jižanské dámy mi jako povídka ani nepřišel. Prostě je to výpis několika vět a pak vysvětlení, co si žena ve skutečnosti myslí, když větu vyřkne. Musím však říct, že jsem se docela dobře bavila.
 
Ahoj! Vítejte v knižním klubu je dle mého názoru rozhodně nejšílenější povídka v knize, ale není vůbec špatná. V celé této povídce se nevyskytuje jediná přímá řeč, veškerou komunikaci obstarává jen jedna postava. Je to trochu zvláštní a popravdě jsem se pak už trochu ztrácela v tom, co a kdy která postava říkala, ale hlavní zápletku příběhu jsem pochopila. A přesto, že mi to přišlo naprosto šílené, jsem se u toho opravdu pobavila, což je hlavní.
 
Pasovač je také velmi zajímavá povídka psaná v ich formě. Ze začátku mi přišla humorná, ale ke konci je spíše smutná. I když to tak nevypadá, má v sobě ukryté poselství k zamyšlení.
 
Jak být velká dáma je v podstatě návod podávaný ve formě příkazů. Opět mi to nepřijde jako povídka a díky některým větám to má být pravděpodobně vtipné, ale mě to tak nepřišlo. Pro mě to byl skutečně nudný manuál.
 
Jak být příznivcem umění je též něco jako návod, ale už má aspoň nějaký příběh. Vždycky je uveden krok a potom text, kdy Americká hospodyňka mluví ke čtenáři. Rozhodně je to lepší než předchozí povídka a některé pasáže mi přišli skutečně vtipné, ale řekla bych, že v sobě tato povídka skrývá ještě mnohem hlubší význam.
 
1920x1080px_slide_kino_americka_hospodynka
Mrtví vrátní, další příběh v ich formě, je skutečně zajímavá povídka, ale přijde mi neúplná. Rozhodně je to skvělý nápad, ale spíše než povídka by z toho byla lepší novela. V povídce totiž není žádný velký závěr, je to jen vyprávění, ve kterém mi chybí začátek a konec. Ale nápad se mi skutečně moc líbí.
 
Ochrana malé královny krásy je povídka, kde Americká hospodyňka mluví celou dobu k dítěti. K této povídce můžu říct akorát to, že bohužel skutečně svou hlavní myšlenkou odráží realitu. Není to špatný příběh, jen mi v něm něco chybí.
 
Nauč se to od koček mi opět nepřijde jako povídka, spíše výčet věcí, které dělá kočka. Jenže já kočky jednoduše miluji a tak se mi to i přesto líbilo. Vlastně mi je spíš líto, že nemá víc stran.
 
Úplně poslední příběh je též psaný v ich formě a jmenuje se Mou knihu vám přináší dobří lidé z Tampaxu. Tato povídka je opravdu hodně přitažená za vlasy, ale právě díky tomu je, podle mého mínění, asi nejvtipnější a zároveň poukazuje na závažný problém dnešní doby.
 
Bohužel nemám knihu s čím porovnat. Nic s podobným námětem jsem zatím nečetla a ani nevím, že by něco takového někdo jiný napsal. Navíc se jedná o jedinou knihu, která od autorky v Česku vyšla, což je opravdu škoda, jelikož bych si hrozně ráda přečetla nějakou další a porovnala jí s touto, ale bohužel.
 
Některé povídky se mi líbily méně, některé více. Popravdě jsem snad ani nečekala, že by se mi líbily úplně všechny. Musím však říct, že povídky, které stojí za přečtení, rozhodně vynahrazují ty ostatní. Jak už jsem řekla výše, je zde spousta humoru, ale také i hlubokých myšlenek, díky kterým se čtenář zamyslí. Pokud vás kniha něčím zaujala, určitě ji zkuste.
 

Amazon nejlepší kniha ledna 2016:  

Stepfordské paničky nebo skutečné hospodyně z jakéhokoli města nemají s dámami Helen Ellis nic společného. Obědvají v klubu, ale hrabou se i v popelnicích. Kniha obsahuje tucet příběhů o ženách ostrých jako břitva, které jsou tak trochu praštěné, ale takovým způsobem, že čtenář nechápe... Kdo by chtěl vést totální válku se svým sousedem přes společné lobby dekor? (NEVÍM, CO JE :-) Jemné mravy stranou, tohle je guerillová válka, přímá a legrační. Spisovatel, pokerový hráč, panička a sociopat – ti všichni nevědomky soupeří o nejoblíbenější postavu knihy a společně tvoří originální sbírku povídek. Předpokládám, že kniha bude kolovat mezi ženami jako podnos s nejlepšími delikatesami, jaké jste kdy jedli. 
Seira Wilson  

 

"Satirický humor vyšroubovaný do nejvyšších otáček – Kniha je lepší lék na zimní depku než horká čokoláda... Jednotilivé příběhy jsou hravé, dobré na krbu ... V povídkách najdeme tolik šperků – víc než na matroně z Upper East Side... Divoké příběhy s dojemnou pointou, kterou lelze ani tušit. Šok... Ellis je mistr monologu, skvělá vypravěčka, která dráždí hada boskou nohou."

Heller McAlpin, NPR

 

"Těchto 12 příběhů je nádherně temných a čtenář si rozmyslí, jestli si ještě někdy pořídí hospodyni. Poutavě napsáno, s jedinečnými hádankami. Příběhy jsou chutné jako Pinot Grigio."

Christina Ledbetter, The Washington Post

 

"Pětačtyřicetiletá slečna Ellis nazývá sama sebe ženou v domácnosti. Ale to jen pro začátek. Je také bystrá pokerová hráčka, která se pravidelně účastní nejlepších turnajů, a autorka připravované sbírky povídek. American Housewife vtipně popisuje domácnost. Příběhy jsou návykové.

J. Courtney Sullivan, The New York Times ey Sullivan, The New York Times

 

"Temně komické příběhy o a pro dámy, představují děsivé knižní kluby, podprsenky a domácí soužití."

People

 

"Krátké a ještě kratší příběhy, strukturované jako návody, seznamy nebo e-maily. Kniha zachycuje - a výborně paroduje - podstatu moderního života.  Tyto příběhy jsou chytlavé, inteligentní a velmi, velmi legrační. Ale jak jsou komické - a to velmi – jsou také mazané a nejsou povrchní. Ellis tropí žerty, ale nedělá si ze svých postav legraci. Ve skutečnosti jsou velmi sympatické. "

Julie Klam, The Washington Post

 

"Nejzábavnější sbírka povídek roku 2016... Ellis píše jako mluví a výsledek je opojný jako šampaňský punč."

Megan Labrise, Kirkus

Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide