Logo

Brněnské pověsti - Kam valíš to kolo draku?

brnenske_povesti_3D
Brnenske povesti (09)Brnenske povesti (11)

Seznamte se s mladým kronikářem Květoslavem Dřímalkou a vydejte se spolu s ním do brněnské hospody Pod Špilasem, abyste se dozvěděli, co jste možná nevěděli. Kniha „Brněnské pověsti – Kam valíš to kolo draku?“ je dobrodružným výletem za poznáním. Díky ní můžeme zjistit, jak se dostalo na brněnskou radnici kolo od vozu, kde se vzal název města Brna, a jak to vlastně bylo s brněnským drakem.

Kniha vznikla na základě velmi úspěšné divadelní hry, která se od roku 2O14 hraje na scéně Národního divadlo Brno.  

Více o představení zde: http://www.ndbrno.cz
159 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2016
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
96
EAN:
9788073903268
Skladem
ISBN:
978-80-7390-326-8
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Trailer
 

Jakub Šafránek je rodák ze Šternberka. Vystudoval herectví na konzervatoři v Ostravě, odkud ho osud přes pohraniční Český Těšín odvál až do Brna. Už od studií se průběžně věnuje tvůrčímu psaní a to zejména pro divadlo. Pro Radost v Brně napsal hry Pohádková píšťalka aneb Kutululů z Beskyd dolů a O Honzovi a zakleté princezně, pro zlínské divadlo Scéna dramatizoval Ladova Kocoura Mikeše a Slezské divadlo v Opavě uvedlo muzikál Miliónová svatba, jehož je spoluautorem. Na scéně Národního divadla Brno se hrají Brněnské pověsti, které jsou předlohou této knihy.

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
brnenske_povesti_3D

Oficiální anotace:

Seznamte se s mladým kronikářem Květoslavem Dřímalkou a vydejte se spolu s ním do brněnské hospody Pod Špilasem, abyste se dozvěděli, co jste možná nevěděli. Kniha „Brněnské pověsti – Kam valíš to kolo draku?“ je dobrodružným výletem za poznáním. Díky ní můžeme zjistit, jak se dostalo na brněnskou radnici kolo od vozu, kde se vzal název města Brna, a jak to vlastně bylo s brněnským drakem.

Kniha vznikla na základě velmi úspěšné divadelní hry, která se od roku 2014 hraje na scéně Národního divadlo Brno.

 

První dojmy z obálky:

Absolutně nádherná, skvěle slučitelná s nádhernými ilustracemi a dějem. Nemám co vytknout ani vnějšku, ani vnitřku.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

O autorovi:

Rodák ze Šternberka, vystudoval herectví na Ostravské konzervatoři, odkud ho osud přes pohraniční Český Těšín odvál až do Brna. Už od studií se průběžně věnuje tvůrčímu psaní a to zejména pro divadlo. Pro Brněnské divadlo Radost napsal hry Pohádková píšťalka aneb Kutululů z Beskyd dolů a O Honzovi a zakleté princezně, pro Zlínské divadlo Scéna dramatizoval Ladova Kocoura Mikeše a Slezské divadlo v Opavě uvedlo muzikál Miliónová svatba jehož je spoluautorem. Na scéně Národního divadla Brno se hrají Brněnské pověsti, které jsou předlohou této knihy. V roce 2011 se stal hrdým otcem syna Alberta.

brnenskepovesti2

Recenze:

Když před sebe položíte českou mapu a prstem zkusmo ťuknete do nějakého města, těžko o něm nenajdete nějakou pěknou pověst. Od Brna bydlím skoro malý kousek, i mé město má své pověsti (od permoníků, až po těhotnou jeptišku zazděnou v klášteře), jako malá jsem četla nejen o něm, ale i okolních městech, a tak jsem byla od začátku na Brněnské pověsti přirozeně zvědavá. 

Poté, co jsem se dočetla, že kniha je podle divadelní hry, jímala mě zvědavost ještě větší. Forma pověstí nebyla ani zdaleka taková, jak jsem čekala. Jedna z verzí byl jednoduchý scénář, druhá by měla být rozdělena na více malých částí, jak tomu u krátkých pověstí bývá většinou zvykem. Ani jedno se nestalo, Brněnské pověsti jsou psány jako jeden celek, spojují je čtyři postavy, které si navzájem vyprávějí a hádají opravdové příběhy Brna.
 
Příběh začíná v okamžiku, kdy mladý kronikář dostane do ruky brněnskou kroniku a v tom příšerném nečase, co ve městě panuje, zavítá do Hospody pod Špilasem. Jaké je jeho překvapení, když první věc, kterou uvidí, je klející čert Vincek, ráznou hospodskou Andulu a posléze kolmistra Birka. Kronikář se postupně dozvídá nejen, proč se Brno jmenuje Brno, ale také proč Brňáci ráno říkají „valím do práce“ a proč jim na radnici visí krokodýl a kolo. Nebo snad kormidlo…?
 
1101-brnenske-povesti-kam-valis-to-kolo-draku
V kamnech to začalo podivně syčet a prskat, potom se ozvala rána, jako když vystřelí z kanónu. Kronikář byl jako u vytržení. To, co následovalo, zdaleka předčilo všechny jeho představy o tom, čeho bude svědkem.
 
Autora musím pochválit, jak dokonale jednotlivé příběhy dokázal propojit a Andulu, Vincka, i Birka zapojil do dění ve všech časových osách, kterými byl „příběh“ nabitý. Pověsti si zachovávají své staré známé kouzlo, kdy vy víte, že věci řečené by opravdu dávaly smysl, ale protože jsou opředeny neuvěřitelnem a množstvím jiných verzí, nedokážete správně určit, co je pravda a co až tak ne.
 
Do knihy bylo vměstnáno vkusné množství brněnského hantecu – tak akorát, abych se neurazila ani já, co na spisovnou češtinu v knize dbá, ani ostřílení obyvatelé Brna. Co se týče povahy knihy, čekala jsem, že bude po vzoru divadla melodramatická, s vypjatými dialogy a občas „nejapnou srandou“. Naštěstí se ani jedno z mých očekávání nesplnilo. Prosté a upřímné chování Anduly, Vincka, i Birka mi působilo časté úsměvy, jejich dialogy mi připadaly plynulé a přirozené.
 
Lidé jsou Brno – lidé jsou dějiny.
Z příběhů bez pravdy – nebývá jediný.
Na všem, co říká se – je zrnko pravdy
a z těch, ať složí si – svůj příběh každý.
 
Atmosféru jsem si podle doby snadno dokreslovala, přítomnost kronikáře v roce 1840 působila už tak značně magicky, při pohledech zpátky, které Vincek tak plamenně zprostředkovával (ráda bych věděla, jak si s tímto aspektem příběhu pohráli v divadle), to bylo jednoduše kouzelné.
 
Kniha se čte extrémně rychle, za jeden krátký večer ji budete mít přečtenou. Velké písmo, řádkování a počet stran zkrátka dělají své. Navíc ty krásné ilustrace, ze kterých si ilustrátor snad musel i vytečkovat ruku… Ach, tohle bylo zkrátka pohlazení po duši.
 
Divadelní hru jsem bohužel neviděla, ale moc ráda bych se časem podívala na reprízu, protože dojmy z knihy získané byly přesně takové, jaké jsem z pověstí mívala jako malá, a to si na ní opravdu cením. Brněnské pověsti doporučuji úplně všem, co se o Brně chtějí dozvědět trochu víc než z pohledu okna šaliny projíždějící pod Špilasem. A třeba i dětem, když všechny tyto pověsti končí spravedlivě a víceméně i šťastně.
 

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek 

Autorka recenze: Věra Škodová
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide