Logo

Bůh maličkostí

bůh maličkostí

Autorka na stránkách románu Bůh maličkostí rozehrává příběh bohaté indické rodiny, jejíž osud se jednoho dne v roce 1969 navždy změnil. Život sedmiletých dvojčat Estha a Rahel se po příchodu jejich krásné mladé sestřenice Sophie doslovně obrátil vzhůru nohama. Tato situace následně povede k řetězu mnoha dalších událostí - dokonce i k tragédii. Příběh, v němž dětská nevinnost svádí nerovný boj s tradicemi a krutými „zákony lásky“, uchvátí čtenáře od první stránky. Částečně  biografický román Arundhati Roy přinesl autorce téměř ze dne na den mezinárodní slávu a byl přeložen již do více než dvaceti jazyků.

Román obdržel Booker Prize a nastartoval autorčinu kariéru spisovatelky a politické komentátorky.

299 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2016
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
328
EAN:
9788073904098
Připravujeme
ISBN:
978-80-7390-409-8
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Napsali o knize
 

Arundhati Roy se narodila ve smíšené hinduisticko-křesťanské rodině. Po rozvodu rodičů zůstala u matky a musela snášet velmi negativní reakce konzervativního prostředí, které mělo problémy s akceptací svatby dvou lidí s různým náboženským i kastovním původem a rozvod už nedokázalo přijmout vůbec. V šestnácti letech se odstěhovala na druhou stranu indického subkontinentu a začala studovat architekturu. Její románové prvotině předcházely dva filmové scénáře. Úspěšná spisovatelka je podobně jako její matka významnou aktivistkou bojující za práva indických žen. 

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.

Smyslná zasněná próza, krásné popisy a scenérie a výstižné pohledy do lidské povahy. Autorčin debut je svěží, magický a prismatický. Příběh začíná v indické Kerale koncem šedesátých let minulého století, kdy komunismus otřásl s tradičním kastovním systémem. Příběh začíná pohřbem mladé Sophie Mol, sestřenice hlavních románových hrdinů, dvojčat Rahel a Estha. Začíná se odvíjet napínavý příběh o složitých rodinných vztazích, které vedly k až k oné osudné noci, kdy dvojčata Sophii utopila. Na pozadí této rodinné tragédie autorka líčí tamní politicickou situaci a sociální tabu. Vše dohromady vyústí v nevyhnutelný osud a zničení rodinných vazeb. Roy zachycuje upřímné dětské chování a složité emocionální chování dospělých. Rahel si všimne, že "v době, jako byla tato, i tak malé věci mohou skrývat daleko větší, skryté a nevyřčené." Může zjednodušený dětský pohled na dospělé odhalit jejich slabosti? A jejich odporně zlé úmysly? Autorčiny popisy jsou velkolepé, i když se každým detailem snaží symbolizovat něco většího, což tempo příběhu zpomaluje. Ale těchto výpadků je málo a kniha je nádherná. Vize Roy jsou pozoruhodné a její styl originální, příběh krásně vystavěný. Práva byla prodána do více než 30 zemí, kniha vyšla například ve Francii, Španělsku, Portugalsku, Německu, Itálii, Finsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Estonsku, Holandsko, Indii, Řecku, Kanadě a Velké Británii.  

Ve svém prvním románu oceněná indická scenáristka Arundhati Roy rozehraje úžasnou hru se slovy, které se ze stránek linou jako brilantní jazzová improvizace. Bůh maličkostí není jen příběh mladých dvojčat Rahel a Estha a jejich rodiny, ale najdeme zde snad milion příběhů; geniální kniha je výsledkem geniální dětské paměti, která příběh přeměňuje téměř až v poezii. Bůh maličkostí působí na evropského čtenáře zároveň exoticky i důvěrně známě. Autorka napsala knihu v angličtině, ale cítíme z ní asijské a indické jazykové a kulturní vlivy.

Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide