Logo

Čarodějnice: Salem, 1692

Carodejnice_Salem_3D
Nositelka Pulitzerovy ceny za román Vera odhaluje tajemství čarodějnických soudů v Salemu.  
 
Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením. Strach se rychle šířil, zasáhl nejvzdělanější muže i významné politiky v kolonii. Sousedé obviňovali sousedy, rodiče děti, manželé manželky, děti rodiče a sourozenci na sebe navzájem podávali žaloby.
 
Román Stacy Schiff, jenž živě zachycuje neklidnou atmosféru Ameriky sedmnáctého století, nás do této doby plné úzkosti zavádí. Ukazuje nám, jak skupina dospívajících dívek přivedla vznikající kolonii k rozkladu a jak rychle se šířila epidemie obviňování, soudních procesů a poprav, až se vymkla kontrole. Překvapující výsledky pátrání odhalují především podrobnosti, kterých si všimlo jen málo historiků. Každý detail koloniálního života pouhé desítky let po příchodu prvních osadníků – rodiny, farmaření, modlení, vedení domácností, nebezpečí života na okraji divočiny, odcizení od Anglie, tlaky života ovládaného biblickým myšlením – je líčen s jasností, která činí téměř nepochopitelné události srozumitelnými.
 
Stacy Schiff, jedna z neuznávanějších amerických historiček, odhaluje v tomto napínavém románu toto první velké americké tajemství. 
 
„Stacy Schiff nás opět oslňuje… Fascinující a šokující dílo.“
Patricia Cornwell, autorka knihy Příčina smrti
 
„Autorka mistrovským způsobem popisuje historii jako skličující, výmluvný, psychologický thriller: J. K. Rowling se setkává s Antonym Beevorem,
Stephenem Kingem a Marinou Warner… Způsob psaní je úžasný, chytrý,
vyvolává ve čtenáři nadšení. Půvab a závažnost věci vytvářejí mocnou směs
a autorka používá svůj jazyk tak dokonale, že jsem musela na okraji poznamenat:
‚Páni, to je senzace!‘ Takový je i její bystrý důvtip.“
Melanie Reid, The Times
 
„Stacy Schiff našla způsob, jak nás znovu brilantně vtáhnout do historických událostí zpracovaných do fascinujícího příběhu. Autorka píše dojemně i vtipně.
Její dílo je plné poutavého vyprávění i vážného svědectví doby.“
Lara Feigel, Observer
 
„Střídavě absurdní a srdcervoucí kniha. Schiff, držitelka Pulitzerovy ceny
a autorka životopisného románu Kleopatra , si viditelně užívá tématu
a jeho historického kontextu.“
Economist
 
„Schiff je autorkou s dokonalou schopností empatie, bystrým zrakem a hluboce lidským přístupem. Je schopná oživit mrtvé, obnovit jejich naděje a sny, zbožné činy i zločiny… Autorka proniká za fasádu Salemu a odhaluje křehké lidství… Výsledek je elektrizující.“
Malcolm Gaskill, BBC History Magazine
399 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2017
Formát
152x235 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
352
EAN:
9788073904623
Původní název:
The Witches: Salem, 1692
Skladem
ISBN:
978-80-7390-462-3
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Trailer
  • Napsali o knize
 

STACY SCHIFF je jednou z nejrenomovanějších amerických spisovatelek historických knih a životopisů. Je autorkou díla Véra (Mrs. Vladimir Nabokov), které bylo vyznamenáno Pulitzerovou cenou. Za knihu Saint-Exupéry: A Biography se dostala mezi finalisty téže ceny. Její dílo Benjamin Franklin and the Birth of America získalo cenu George Washington Book Prize. Kniha Cleopatra: a Life se stala bestsellerem New York Times. Spisovatelka získala stipendium od Guggenheim Foundation a National Endowment for the Humanities a cenu za literaturu od American Academy of Arts and Letters. New York Public Library jí udělila 2011 Library Lion. Žije v New Yorku.

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Salem a čarodějnice - má dvě oblíbená témata, která jsou spolu ve velmi úzkém spojení. Jakmile se proto objevila kniha, která podobné záležitosti dopodrobna rozepisuje, neváhala jsem a okamžitě se po ní natáhla. Za poskytnutí opět děkuji nakladatelství Omega, protože mi kniha udělala velkou radost!
 
1920x1080px_slide_kino_Carodejnice
Už samotný prvotní pohled na knihu dokáže přesvědčit o tom, že věci o kterých se uvnitř dočteme, nebudou nijak krásné nebo příjemné. Doba pálení čarodějnic byla ošklivá sama o sobě, natož, když se zaměříme na město, které popravováním bylo známé asi nejvíce.

Celý začátek onoho neblahého incidentu začal v zimě 1692, kdy dcera duchovního propadla křeči a bez ustání křičela. Ani ne o rok později bylo popraveno 19 lidí z nichž jeden byl popraven rozdrcením. Tím vše ale jen začalo. Strach ve městě rostl a stejně tak i nejistota mezi lidmi. Byli schopni udat každého, jen aby ochránili vlastní život. Příběh tvoří krásně napjatou atmosféru a vypráví příběh skupinky dívek, které téměř Salem zničily, skrz strach a paniku. Zároveň i dobře poukazuje na zaslepenost tehdejších lidí a jejich skutečné charaktery.
 
Na samotném začátku knihy hned několik stran zabírá seznam postav, které jsou roztříděné podle rodin nebo jejich místa ve městě. Ačkoliv nejde o nic zábavného, jsem si jistá, že pro člověka, který alespoň trochu historii města zná, jména Tituba nebo Cotton Mather nejsou neznámá a minimálně párkrát o nich slyšel. I když je nemožné zapamatovat si všechny, osobně doporučuju mít neustále seznam jmen nalistovaný a později si jednoduše najít podle jména o koho jde a odkud pochází.

Kniha se dělí na dvanáct dlouhých kapitol, které dopodrobna popisují každou maličkost a detail na který se můžou zaměřit. Autorku za to musím obdivovat, protože jde vidět, že kniha vznikla po velkém úsilí a shromažďování informací. O tom se ostatně můžeme přesvědčit i na konci knihy, kde část stran zabírá seznam použitých zdrojů a rejstřík, který ještě víc ulehčuje orientaci v knize. Klobouk dolů!
 
Po grafické stránce nemá kniha chybu! Velikost knihy je sice větší než jak jsem obvykle zvyklá, ale překvapivě mi to nijak moc nevadilo. Mimo samotného textu se v knize vyskytuje ještě několik stránek s fotografiemi - zde se můžeme setkat s dobovými obrázky, portréty, dopisy nebo i mučícími prostředky.

Nehledě na to, že jsem se na knihu těšila, předem se připravte na neskutečné množství informací, které vás zavalí. Je pravda, že není jiný způsob, jak by se dalo popsat takové množství věcí, přesto jsem měla chvíle, kdy jsem si od čtení musela dát chvíli pauzu. Často jsem se ztrácela, občas i nudila a knihu zkoušela pročíst podle rejstříku a věcí, které mě zajímaly nejvíce. Sama o sobě je kniha napsaná velmi dobře. Styl je čtivý, příjemný a zvláštně osobitý, nijak nepřikrášlený. Ale upřímně si myslím, že informací byl až drobný nadbytek, který být nemusel.
 
1230_400px_slide_web_Carodejnice
Pro lidi, kteří si rádi počtou o historii nebo o čarodějnických procesech by to měla být rozhodně jedna z knížek, které by si měli povinně pročíst. Obsahuje nespočet zajímavých věcí a líčí věci tak, jak se skutečně udály. Doporučuji!
 
"Lahodný koktejl dějin... Je to znepokojující, a zároveň poutavý materiál sestavený mistrem stylistiky. Každá stránka knihy je až skandálně skvělá."
Kevin Nance, USA Today
 
"Oslňující... Mistrovské dílo Stacy Schiff popisuje historickou událost, její tajemství a tragédie s ní spojené."  Nicole Jones, Vanity Fair
 
„Krásné převyprávění jednoho z našich nejděsivějších příběhů."
John Freeman, Boston Globe
 
"Její práci je nutno ocenit. Nikdo jiný předtím neprozkoumal do hloubky tolik dokumentů a historických záznamů. Navíc – Schiff zná celou historii vznikající Nové Anglie. To jí umožňuje popsat celé pozadí těchto událostí i specifické momenty a situace. Čtenáři mohou její příběh vnímat jako virtuální cestu v čase, tak přesvědčivě je kniha napsána. Člověk téměř hmatatelně cítí pulzující koktejl slov, činů a emocí. Schiff je navíc brilantní spisovatelka, takže dokázala jednotlivé části příběhu sestavit a propojit v jeden úžasný celek."
John Dema, New York Review of Books
 
"První beletristická kniha na toto téma za několik posledních desetiletí. Čarodějky vyčnívají ze současné literární tvorby."
Alexandra Alter, New York Times
 
"Historie v rukou Stacy Schiff je vždy plná života, světel a stínů, překvapení a objektivity – a tak je tomu i v tomto románu. Jen několik málo spisovatelů dokáže kombinovat výjimečný cit pro jazyk s úžasnou chytrostí.  Je to vynikající kniha. "
David McCullough, držitel Pulitzerovy ceny za Bratry Wrightovy
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide