Logo

Hlídači

hlídači

PŘED SVOU MINULOSTÍ UTÉCT MŮŽETE,PŘED HLÍDAČI NIKOLIV. 

V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá „The Broad Haven Triangle“. Všechny noviny hlásaly: světla a předměty se vznášely na obloze, přízračné postavy nahlížely do oken statků, lidé i zvířata mají strach. Po třiceti letech byl úředník, který měl na starosti spisy týkající se těchto událostí, z Národního archivu propuštěn. Byl vyzván, aby podal nové svědectví o tom, co ví, co stálo ve spisech. Jeho svědectví otřáslo samotnými základy britské vlády. Toto je jeho příběh.

 
„Zatáhněte závěsy, usaďte se pohodlně do křesla, otevřete knihu –
a připravte se na příjemné mrazení v zádech.“
Metro
 
„Při četbě této knihy mne sevřelo mrazivé objetí nadpřirozena
a mou pozornost udržovalo postupné odhalování tajemství a mystérií.“
Fortean Times
349 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2017
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
416
EAN:
9788073904180
Původní název:
THE WATCHERS
Skladem
ISBN:
978-80-7390-418-0
Autor:
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze

Neil Spring se narodil ve Walesu. Absolvoval Oxford, kde studoval ekonomii, politiku a filozofii. Na univerzitě se také zajímal o paranormální jevy. Psaní ho fascinovalo již od mládí, ale s prvními vážnějšími literárními pokusy začal až v osmadvaceti. Roku 2013 vydal knihu Lovci duchů a tato prvotina sklidila u veřejnosti i odborníků velký úspěch. Výtečné recenze navíc zaujaly renomovanou televizní a filmovou produkční společnost All3Media, známou například úspěšným seriálem Vraždy v Midsomeru, která si koupila ke knize práva. Neil Spring dnes žije v Londýně. Povzbuzen úspěchem první knihy vydal v roce 2015 další román - The Watchers.

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
hlídači
Když jsem na stránkách vydavatelství Omega zahlédla recenzní konkurz, řekla jsem si, že by se mi špionážní sci-fi o ufonech mohlo celkem líbit a o knížku se přihlásila. To jsem ale ještě nevěděla, co mě pod pěkně graficky zpracovanou obálkou s létajícím talířem čeká... A byla jsem doopravdy překvapená!
 
ANOTACE: ...V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá "The Broad Haven Triangle". Všechny noviny hlásaly: světla a předměty se vznášely na obloze, přízračné postavy nahlížely do oken statků, lidé i zvířata mají strach. Po třiceti letech byl úředník, který měl na starosti spisy týkající se těchto událostí, z Národního archivu propuštěn. Byl vyzván, aby podal nové svědectví o tom, co ví, co stálo ve spisech. Jeho svědectví otřáslo samotnými základy britské vlády. Toto je jeho příběh...
 
Autor se inspiruje skutečnými událostmi, ke kterým docházelo ve Walesu kolem roku 1977. Tehdy se skupina malých vesnických školáků stala svědky přistání neznámého útvaru na kopci poblíž jejich školy. Když pak měly objekt nakreslit, všechny jejich kresbičky jasně zobrazovaly létající talíř. Oblasti se začalo říkat "Broad Haven Triangle" (Broadhavenský trojúhelník) a jeho záhady nebyly nikdy zcela vysvětleny. Neil Spring nám představuje svoji verzi, která je možná více mystická než reálná, přesto je rozhodně zajímavá a velmi originální...
 
Hlavní hrdina Robert pracuje pro předsedu Výboru pro obranu, svého dobře placeného pracovního místa se však vzdá, když je jeho spolubydlící Selína zraněna při útoku na budovu parlamentu. V ten den mělo dojít k odhalení tajemného projektu na základně v Brawdy a Robert si začne dávat Selínin stav za vinu, protože on byl tím, kdo se snažil projekt odkrýt před veřejností. Myslel si, že jde o testování jaderných zbraní a supermoderních stíhaček. Pak je ale vysoce postaveným Admirálem předvolán do utajené místnosti 800, která se nachází hluboko pod zemí, a kde se zkoumají nevyřešené záhady. Admirál Roberta poprosí o pomoc v případě Broadhavenského trojúhelníku, kde dochází k podivným událostem: majitelku hotelu pronásleduje létající ohnivý míč, děti vidí přistávat létající talíř, z nebe padají mrtvé ryby a místí obyvatele navštěvují dvoumetroví stříbrní muži bez obličeje... A jelikož náš hlavní hrdina vyrůstal na dědečkově farmě v Little Havenu, je dokonalým adeptem na vyšetřovatele. Místní jsou totiž velmi nedůvěřiví a s cizími zvědavci se bavit nechtějí. Sám Robert na své dětství nevzpomíná rád - děda Randall byl náboženský fanatik, mlátil vnuka Biblí po hlavě, nutil ho modlit se několikrát denně, na okna farmy přibil mříže a neustále všechny strašil řečmi o konci světa nebo démonských obrech Hlídačích...
hlídači
Hlídači byli souzeni samotným Bohem a zatraceni na sedmdesát generací. V uších mi zněl Randallův hlas vyprávějící o legiích ďáblů, kráčejících po Zemi. (s.290)
 
Robert přijíždí do městečka, kde se seznamuje s nepřátelskými usedlíky a nachází spojence - psychologa píšícího knihu, ambiciózního novináře a mladou majitelku hotelu, který všichni označují za prokletý. Nakonec si možná najde i cestu k podivínskému dědovi. Spolu se postaví proti starodávnému zlu, které touží ovládnout duše obyvatel Havenu. A když se začnou obrazy obracet vzhůru nohama, děti s prázdnými pohledy mluvit neznámou řečí a svědci přistání talíře plešatět, je Robertovi a jeho přátelům jasné, že tu nejde jen o vyfantazírované skupinové šílenství...
 
Nikoho jsem neviděl. A přesto tam někdo musel být, jelikož hustý hnědý koberec nebyl na svém původním místě ve středu pokoje, ale srolovaný u velké knihovny plné starodávných textů. Avšak nábytek, jenž na koberci spočíval - široký stůl a vratké křeslo - zůstal na svém místě. Pak jsem si všiml obrazu nad krbem: Jan Křtitel ukazující prstem na nebe. Byl otočený o sto osmdesát stupňů, čili vzhůru nohama. Znovu: buch, buch, buch. Někdo tloukl na vchodové dveře... (s.29)
 
Co se mi líbilo: Hned ze začátku Hlídačů mě mile překvapila mapka oblasti Broadhavenského trojúhelníku, která mi hodně pomohla s orientací v příběhu. Názvy míst jsou totiž používány opravdu často a bez mapy bych byla určitě zmatená. Dalším plusem je téma UFO. Já vždy zbožňovala konspirační teorie, obzvlášť ty, které se týkají mimozemšťanů, a přestože se tato knížka nejspíš za konspirační teorii může těžko označovat (vzhledem k využití prvku mystiky), stoprocentně jde o zajímavý nápad. Také musím autora moc pochválit za jeho průzkum v Havenu, kam se vydal kvůli získání podkladů pro svou knížku. Díky informacím od samotných starousedlíků, kterým na závěr mile děkuje, získal příběh tu správnou dávku mrazivé reálnosti (která se sice postupně vytrácí a je nahrazena strašidelnou mystičností, přesto zaslouží vyzdvihnout). Zmiňovaný doslov je vlastně sám o sobě velkým plusem - u většiny příběhů, které se zakládají na skutečných událostech, jsou předmluvy či doslovy hodně zajímavé, a ani v tomto případě autor nezklamal. Těch několik závěrečných větiček mi dokázalo, že Neil Spring nejen umí dobře psát, ale je to i sympatický člověk.
 
Hlídači
Co se mi nelíbilo: Jediným větším mínusem byl pro mě závěr. Nebojte se, budu se snažit vyhnout spoilerům... ;) Finální "bitva" mi přišla trošku zmatená, ale to možná bylo způsobeno tím, že jsem tuto část četla na noční a nad ránem už se mi hůře soustředilo. Přesto mě lehce zklamalo hraní na city, ke kterému došlo v jedné z posledních kapitol. Jedná se mi o scénu, kdy se hlavnímu hrdinovi ve snu zjeví jeho otec (který ho chtěl jako dítě nechutně využít pro svůj zisk) a má velmi motivační proslov o tom, jak měl synáčka moc rád, ale nedokázal se ovládnout, a jak mu chce tímto dodat síly. Přišlo mi to divné a naivní. Podobnou přehnanou naivitu jsem na konci sledovala i u jiných postav.
 
Hodnocení: 91%
 
Knížka je o to mrazivější, že se určité události skutečně odehrály. Nápad zkombinovat tyto záhadné incidenty do komplexního příběhu je výborný. Autor navíc dodal dílku jiný rozměr využitím paranormálních jevů. Výsledkem je zajímavá kombinace sci-fi i hororu, špionážního románu i mysteriózního thrilleru. Pan Spring zaslouží pochvalu za odvahu, protože spojením uvěřitelného s neuvěřitelným hodně riskoval. Ale dle mého názoru se mu to podařilo skvěle. Velkým plusem je také styl psaní - Neil Spring rozhodně umí čtenáře pořádně napínat. Musím říct, že samotný text je místy trochu moc složitý, je třeba se na čtení více soustředit (zejména kvůli použití velkého množství názvů měst, ulic a staveb), přesto za to samotný příběh stojí a když se pořádně začtete, určitě bude těžké se od Hlídačů odtrhnout. Minimálně já do ní byla pořádně zažraná! ;)
 
Knížka mě opravdu nadchla, proto jsem se ji rozhodla ohodnotit pěti hvězdami, přesto nemůžu dát plných sto procent. Příběh sám o sobě je úžasně mrazivý, strašidelně ponurý a temný, takže milovníci hororu si dozajista přijdou na své. Vadil mi pouze přehnaně pošetilý závěr, co se týče odpuštění všem zlým postavám, protože "nikdo za nic nemůže a všichni mohou udělat chybu, i kdyby tou chybou bylo obětování vlastního dítěte"... Poslední kapitola ale můj skeptický pohled na naivní happy end napravila, protože byla perfektní! Dokonalá hrozivá vize temné budoucnosti. Paráda! Hlídači se mi jako celek doopravdy líbili a jsou pro mě nejlepší knížkou od Omegy, kterou jsem letos četla. Doporučila bych ji nejen náročnějším čtenářkám, ale taky čtenářům, kteří se rádi bojí.
 
Ještě posledních pár slov ke grafickému zpracování... Česká obálka je naprosto úžasná, grafik si s ní hezky pohrál a nebojím se tvrdit, že je lepší než originál. Moc se mi líbí použitá tyrkysovo-modrá barva v kontrastu s červenou kravatou muže na obrázku. Součástí knížky je všitá záložka a i korektura je tentokrát na jedničku s hvězdičkou. Prostě paráda!
Hlídači
Autorka recenze: Denisa Mišinová
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Edward: Tajemství krále z Auramaly
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
29. 9. 2017
MOCENSKÉ INTRIKY, VÁLKA,SPALUJÍCÍ VÁŠEŇ A KREVNÍ MSTA.
highslide