Logo

Kniha chyb

Fejltagelsernes_bog_3D
Skvělý, velký román o starém činžovním domě v Barceloně a mnoha nádherných postavách, které v něm a v jeho okolí bydlí. Je to příběh o rodině, fotbalu, víře a odpuštění, skvělých snech,ztracených láskách a o mnoha chybách vedoucích k Velké výměně: Šíleném plánu unést fotbalovou superstar Lionela Messiho, nahradit ho Leonidem a zachránit Dinho, mladého chlapce.
 
Někde za Avinguda El Parallel vede Václav Krakowiak v prašné kanceláři agenturu. Ta pomáhá lidem vyvarovat se všech chyb. Pro něj je život šachovou hrou. Dosažení jakéhokoli cíle je v životě pouze otázkou dovednosti každého hráče, každého možného tahu, předvídání důsledků a samozřejmě vyhýbání se chybám.
Krakowiak vede poklidný život uprostřed rušné čtvrti barevných místních obyvatel. Ten se odvíjí podle výpočtů a předvídatelných věcí, dokud se jednoho dne v jeho kanceláři neobjeví mladý muž z Mexika. Myslí si, že jde o fotbalovou agenturu a ptá se Krakowiaka,  jestli mu pomůže stát se fotbalistou pro F. C. Barcelona. Krakowiak sice neví nic o fotbale, ale věří v bezvadnou hru šachy, a pak taky potřebuje peníze, tak ho přijme.  
A tady začíná první z mnoha osudných chyb solitérního pěšáka Krakowiaka a nadějného fotbalisty Leonida, hra plná protikladů. Jednomu záleží na dokonalém životě bez chyb, druhému na tom, aby žil naplno.
 
 Kniha chyb je důkladným průzkumem chyb v mnoha různých podobách. Některé jsou prosté,hloupé a nestojí za to o nich příliš přemýšlet a ztrácet čas. Jsou to jen momenty krátkých rozpaků nebo nepohodlí. Ale jiné se dostanou pod kůži a zůstanou tam zaseknuty, jako nevyjasněná nedorozumění nebo neopětovaná láska. Měli bychom se co nejvíce snažit vyhnout se chybám? Plánovat svůj život jako řadu strategických pohybů na šachovnici? Nebo to vůbec není opravdový život?
 
Román je plný radosti a smutku, plný smíchu a lítosti, jak to život přináší. A možná i
trochu magie. Moudrá připomínka, aby se opatrnost poslala k vodě a život se žil naplno, bláznivě, s chybami a tím vším co k němu patří.
 
 

Největší chybou ze všech byl šílený plán únosu fotbalové superstar Lionela Messiho.

Rok vydání
2018
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
vázaný
EAN:
9788073907624
Původní název:
BOOK OF MISTAKES
Připravujeme
ISBN:
978-80-7390-762-4
Autor:
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Napsali o knize
Sanne Bjerg (1965) byla studentkou úplně první třídy, která absolvovala
Dánskou škola spisovatelů v roce 1989. Před psaním libret a oper působila jako
ředitelka experimentálního hudebního divadla Plex v Kodani. Její první román Papayapassionen (The Passage of Papaya) vyšel v roce 1987.
Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.

„Třicet let uplynulo od doby, co Sanne Bjergová napsala první román. Dosud napsala bezpočet her a operních libret, a teď takový comeback! Kniha chyb je mistrovské dílo, které by se mohlo stát kultovním dílem. A nejedná se jen o hráče fotbalu, jde tady o víc. Je to, jako by použila své zážitky ze svobody, kterou psaní románu poskytuje. Postavy příběhu by mohly pocházet přímo z jednoho z filmů Olsena Ganga (dánských seriálových komedií), ale spojený s absurdismem Becketta nebo Linea Knutzona. 

Jde o nevšední realismus, také známý jako magický realismus. Kniha není jako žádný jiný román v dánštině. Sanne Bjergová opravdu myslela originálně, což je třeba ve všech tvůrčích oblastech, protože toho není nikdy dost. Příběh je plný zvratů, které udržují v napětí po celou dobu. Stáváte se závislým: Jakmile začnete, nemůže přestat!“ – Information 

„Kaleidoskopický román o obyvatelích činžovního domu v Barceloně. Tento pěkný a zábavný příběh je o životě, ale také o fotbalu, šachu a chybách ... jeden z těch příběhů, na které si musíte udělat čas.

Děj je složitý a rozvinutý, jazyk je malebný, poetický a opepřený  španělskými slovy. Všechno končí obzvlášť krásným aktem vykoupení a celou dobu je zde prostor  pro smích i slzy. Příběh se dotýká mnoha oblastí, což znamená, že může oslovit širokou škálu čtenářů. Hlavním vzkazem pro každého je žít naplno a vzít osud do vlastních rukou. Spletité a velmi dobře sestavené. Velmi doporučuji, je to obohacující čtení.“

– Litteratursiden

Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide