Logo

Kraj padavých větrů

kraj_padavych_vetru_3D

Během koncertu v idylických alpských lázních se z galerie zřítí muž přímo do publika – a je na místě mrtvý. Divák, na kterého spadl, také. Komisař Jennerwein se pouští do vyšetřování případu. Byla to nehoda, sebevražda, nebo snad vražda? Prodírá se rozcházejícími se výpověďmi svědků, místní mezitím o události spekulují u piva a v horách fouká teplý alpský fén. Proč je najednou vážený majitel pohřební služby Ignaz Graseger tak nervózní? Souvisí to s faktem, že se komisař Jennerwein dostává na horkou stopu?

Podle románu byl roku 2011 v Německu natočen úspěšný film Föhnlage - Ein Alpenkrimi.

299 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2015
Překladatel
Olga Vogelová
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
248
EAN:
9788073902018
Původní název:
Föhnlage: Alpen-Krimi
Skladem
ISBN:
978-80-7390-201-8
Autor:
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Trailer
  • Napsali o knize
 

Jörg Maurer se narodil v bavorském městě Garmisch-Partenkirchen. V Mnichově vystudoval germanistiku, angličtinu a divadelní vědy, později několik let pracoval jako učitel a také dva semestry jako vysokoškolský pedagog. Od osmdesátých let se věnoval rozhlasovému dramatu a divadlu jako režisér, kabaretiér i hudebník. V roce 2009 publikoval první detektivní román Kraj padavých větrů, ve kterém čtenářům představil jedinečné vyšetřovací metody komisaře Jennerweina. Za literární i dramatickou činnost získal několik významných ocenění.

 

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
kraj_padavych_vetru_3D
Jaká je pravděpodobnost, že si vyjdete do divadla, pohodlně se usadíte a přímo na hlavu vám spadne mrtvola? 
Žádná? 
No...po přečtení této knihy... nevím, nevím ...
 
Anotace
Příjemné klima s výhledem na hory – první případ komisaře Jennerweina.
Během koncertu v idylických alpských lázních se z galerie zřítí muž přímo do publika – je na místě mrtvý. A divák, na kterého spadl, také. Komisař Jennerwein se pouští do vyšetřování případu – byla to nehoda, sebevražda, nebo vražda? Prodírá se rozcházejícími se výpověďmi svědků, místní mezitím spekulují požitkářsky u piva a v horách pofukuje teplý alpský fén. Proč je najednou vážený majitel pohřební služby Ignaz Graseger tak nervózní? Komisař Jennerwein se mezitím dostává na horkou stopu…
Podle románu byl natočen v Německu v roce 2011 i film Föhnlage - Ein Alpenkrimi. 
 
Po přečtení autorova životopisu je mi naprosto jasné, proč děj své knihy zasadil právě do prostředí Bavorska, konkrétně do podhůří Zugspitze v blízkosti Garmisch-Partenkirchenu. On se tam totiž narodil. Kdo měl tu možnost a navštívil toto místo, pak ví, jak je opravdu malebné. V zímních obdobích je čistě bíle pohádkové a v letních zase nádherně zelené. (Já měla bohužel čest tuto nádheru obdivovat pouze v zimě.) Tomu všemu dominuje Alpské pohoří a nádherné malebné vesnické domy. Výjev opravdu jako z pohádky.
 
Náš příběh se totiž odehrává právě v této lokalitě. Abych pravdu řekla, maličko mi tato kniha připomněla seriál Big Ben. Ale nic takového tu porovnávat nebudu, je to jen takový malý poznatek. Pojďme se věnovat knize.
Víte, ještě nikdy jsem se nesetkala s tak zvláštní knihou. Když jsem si ji vybírala, tak jsem se nechala zlákat poznámkou na přebalu: 
 
 
Vyvedu vás však z omylu. Severská detektivka žádného velkého konkurenta nezískává. Ale zároveň se tento alpský příběh řadí mezi individuality na našem trhu. Absolutně nechápu toto přirovnání. Omlouvám se za upřímnost. Tato kniha je sama o sobě unikát. Je jiná než co jsem kdy doposud četla a abych pravdu řekla, velmi těžce se mi hodnotí. Možná to je právě tím, že jsme na něco zvyklí, jsme toho přesyceni a právě proto, nedokážeme zcela objektivně ocenit nový a svěží vítr na literární scéně.
 
2016-02-26-10-25-47-060
Příběh začíná klavírním koncertem v jednom lázeňském městečku. Klavírní diva, která obyvatele poctila svou návštěvou je známá svými překvapivými kousky při vystoupení. Vždy své diváky nečím překvapí. A tak, když se do hlediště zřítí mrtvola a svým pádem z dvanáctimetrové výšky zabije jednoho z diváků, polovina přihlížejících raději ani nechce zasahovat do záchranné akce, protože se obává, že přijdou na paškál široké veřejnosti. Co si to ta umělkyně zase vymyslela? Myslíte si, že je to součást představení?
 
Kdo měl na tomto sedadle původně sedět? Třeba to nebyla náhoda a proč místo nehody opouští starší manželský pár ve značně nervózním stavu? Tohle se jim opravdu nehodí do "krámu".
Policie má plné ruce práce, je těžké uklidnit vzniklý chaos, který v sále nastal. Paradoxně bylo na místě tolik lékařů, které toto lázeňské městečko mohlo nabídnout, avšak naprosto zbytečně. Na místě jsou dvě mrtvoly. Jedna, která měla v ten den touhu létat a ta druhá, která se málem fyzicky uštvala, aby stihla svoje rande včas. Nešťastníci.
 
Vraťme se ale k tomu manželskému páru, který trpí nervozitou. Jsou to majitelé místního hřbitova. Jejich práce je jejich koníčkem a kdo by si byl pomyslel, že zřídit si pohřební ústav bude takový zlatý důl. Copak v tom asi bude? Oni se totiž za každou cenu musí dostat zpět do divadla, jenže to je policií neprodyšně na nějakou dobu uzavřeno.
 
Myslíte si že nikdo ze zúčastněných nemá s ničíma a s nikým nic společného? Ó, jak se mýlíte...náhody přeci neexistují a vše se děje z nějakého důvodu. Podaří se komisaři Jennerweinovi tenhle zvláštní a zmatený případ vyřešit? On má přeci stoprocentní úspěšnost v řešení případů, jenže poslední dobou ho zlobí jeho přísně utajovaný handicap... Aby ho to ale ovšem jednou nestálo krk...
 
2016-02-26-10-26-22-501
Můj názor
 
Jedno se musí nechat, tenhle případ je promyšlený od začátku do konce. Autor je skvělý vypravěč a kouzelník svého oboru. V knize s vámi diskutuje, pokládá vám otázky a tím vás nabádá k přemýšlení a vlastně vás i pěkně mate. Kniha je plná ironických odstavců, plná zvláštního suchého humoru, který je prostě v detektivkách tak neobvyklý, možná proto bylo čtení této knihy tak zvláštní.
 
Věřím, že kniha si najde své velké obdivovatele, stejně smýšlející osoby, jako je autor sám, které budou bažit po tom suchém a břitkém humoru a po skvělých slovních hříčkách. Troufám si říci, že muži v této knize najdou větší zalíbení než ženy. To je můj osobní názor. Mužům bude tento styl myšlení prostě bližší. Asi si říkáte, proč má kniha tak zvláštní název, i já jsem si to říkala. A jak jsem již psala, všechno má svůj důvod...jiný kraj jiný mrav...někde vanou monzuny, v Bavorsku vane fén a v Itálii je to prostě padavý vítr. A teď jsem vám s tou Itálií zamotala hlavu úplně co? :-D. Pak vítejte ve světe Jörga Maurera!
 
2016-02-26-10-27-17-613

Mistrně vykonstruovaná detektivní zápletka. (faz.net) 

Román je protkán komickými dialogy a bizarními situacemi, fén vanoucí bavorským lázeňským městečkem bere jeho obyvatele do víru příběhu. (Simone Kainhuber Alt-Bayerische Heimatpost)

Maurer [...] dokáže mistrně popisovat společnost v malebném lázeňském městečku. Ostrý satirický hrot jeho pera dělá z románu sociální studii na špičkové úrovni. (Sigrid Green kultur-ostbayern.de)

Maurerův komisař Jennerwein řeší složitou zápletku v nádherně frivolní, veselé a ironické detektivce z malebného alpského městečka. (Westdeutsche Allgemeine Zeitung)

Všechny postavy románu jsou originální, jejich roztomilé nářečí přispěje k objasnění tohoto velkolepého příběhu. Čtenáře tento thriller pohltí. (DPA)

Maurerův debut Föhnlage je zajímavý a složitý příběh bavorského kabaretisty z prostředí alpského lázeňského městečka.(Süddeutsche Zeitung)

Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejchladnější dívka ve městě Chladu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejchladnější dívka ve městě Chladu
29. 3. 2017
Nejchladnější dívka ve Městě chladu, román světově uznávané spisovatelky Holly Black, je originálním příběhem o hněvu a pomstě, o vině a strachu, o lásce a pohrdání.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den
29. 3. 2017
S touto knihou bude váš pracovní týden mnohem zajímavější!
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Suburra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Suburra
28. 2. 2017
Nahlédněte do kuchyně tří takových mafiánských klanů, jejichž řádění během jediného týdne rozpoutá v římských ulicích hotové peklo.
Recenze Vysoká hra - Kay Hooper (Michaela Rubášová)
Recenze Vysoká hra - Kay Hooper (Michaela Rubášová)
28. 2. 2017
Při jedné tajné operaci byla ale Katrinina identita odhalena a vše nasvědčovalo tomu, že zradila svou vládu a i samotného Skye. Vášnivé milence od sebe poté oddělila neodpustitelná zrada.
Recenze Neviditelná knihovna -  Genevieve Cogman (Zuzana Malá)
Recenze Neviditelná knihovna - Genevieve Cogman (Zuzana Malá)
26. 2. 2017
Filmy s Flynnem Carsnem a seriál Knihovníci přímo zbožňuji, a proto jsem byla nadšená, když jsem zjistila, že tato kniha by vše zmíněné měla v sobě skrývat.
Recenze Neviditelná knihovna -  Genevieve Cogman (Knihomolka Šárka)
Recenze Neviditelná knihovna - Genevieve Cogman (Knihomolka Šárka)
23. 2. 2017
Neuvěřitelná kniha, plná těch nejrůznějších magických bytostí, které si jen člověk dokáže představit...
Kevin Costner spisovatelem  - exkluzivní rozhovor s holywoodskou legendou
Kevin Costner spisovatelem - exkluzivní rozhovor s holywoodskou legendou
17. 2. 2017
Cech objevitetů obsahuje všechno,c o na knihách miluji...
highslide