Logo

Krakatit / Továrna na absolutno

krakatit_3D
karel čapekKRAKATIT prebal
Krakatit a Továrna na absolutno patří k vrcholným vědeckofantastickým dílům Karla Čapka. Ačkoliv obě napsal na počátku dvacátých let minulého století i pro dnešního čtenáře je jejich odkaz a jazyk dokonale srozumitelný. V Krakatitu se mnoho let před vynálezem a vyzkoušením atomové bomby autor zamýšlí nad odpovědností vědce za objev schopný zničit svět. V antiutopickém románu Továrna na absolutno, který původně vycházel jako fejetony na pokračování, se Karel Čapek snaží čtenáře varovat před extrémy a fanatismem - což je velmi aktuální téma i v dnešní době.
199 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2013
Počet stran
336
Vazba
Vázaný
Jazyk
čeština
Formát
141x206mm
EAN:
9788073900212
Skladem
ISBN:
978-80-7390-021-2
Autor:
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Trailer
 

Karel Čapek (1890 – 1938) je oprávněně řazen mezi nejvýznamnější české intelektuály dvacátého století. Ukončil studium filozofie v Praze, vzdělání si doplnil v Berlíně a Paříži. Většinu života se věnoval novinařině a literární tvorbě, patřil mezi blízké přátele prezidenta Masaryka. Měl velmi široký umělecký záběr. Spolu s bratrem Josefem psal divadelní hry, vydával cestopisy a unikátní politické statě, stal se jedním z prvních autorů českých vědeckofantastických románů. Jeho dílo je kvintesencí humanismu. Jako jeden z prvních varoval svět před hrůzami nacismu. Zemřel na plicní otok několik měsíců před vznikem protektorátu.

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
krakatit_3D

Kniha Krakatit a Továrna na Absolutno, kterou v loňském roce vydalo nakladatelství Omega spojuje dvě zásadní díla Karla Čapka a představuje nám je dohromady v tomto novém vydání.

Většině čtenářů není asi ani jedno z nich potřeba nějak široce představovat, ale pro ty ostatní pro jistotu shrnu alespoň zásadní fakta.

Ústřední postavou knihy Krakatit je inženýr Prokop, který vynalezne třaskavinu hrozivé síly a nazve ji (překvapivě) Krakatit. To samozřejmě zaujme mnoho lidí a snaží se různými podvodnými způsoby získat její chemické složení. Jde nejen o jeho starého známého ze studií Tomše, ale také třeba o ředitele vojenské továrny na třaskavinu v Balttinu Carsona.
V Balttinu je Prokop vězněn a donucován k prodeji vynálezu. On však vzdoruje nátlaku a za pomoci princezny, do níž je zamilován, prchá do Itálie. Zde se setkává s diplomatem d’Hemonem neboli Daimonem, jenž hodlá nekompromisně zničit svět. Vizionářskou předpověď atomové bomby v této knize nelze přehlédnout.

V knize Továrna na Absolutno je hlavní postavou inženýr Marek, kterému se po dlouhých letech bádání podaří vynalézt stroj, který pojmenuje Karburátor, jenž dokáže spalováním hmoty vyrobit energii, která je následně využita k pohonu továrny. Karburátorovým vedlejším produktem je ale Absolutno. Toto absolutno dokonalým spalováním hmoty uniká do prostoru a tomu, kdo je jím zasažen, způsobí převraty v citech a myšlení, nejen u samotných jednotlivců, ale i u celých národů. Jakoby se z hmoty uvolňoval Bůh, který je dle výkladu Bible všude a ve všem. Ing. Marek se tohoto velmi obává, a schovává svůj vynález ve sklepě.

Jeho bývalý spolužák Bondy, president závodů Meas, ho navštíví a Marek mu vynález odevzdá. Bondy je vynálezem nadšený a začíná vyrábět karburátory ve velkém a tím se do prostoru dostává stále více absolutna. Příběh se nakonec zvrhne v jakousi náboženskou válku.

V obou dílech se setkáváme s proslulým autorovým brilantním stylem psaní a krásnou češtinou, stejně jako s namixovanou směsicí několika žánrů, jak je pro Čapka typické. Najdeme tu nejen napětí, drama a fantastické prvky, ale nechybí ani nějaká ta romantika a hlavně podstatné filozofické otázky a jisté poselství.

Oba romány mají také velmi podobný námět – vynález, který místo, aby vedl k pokroku lidstva, ve špatných rukou se stává nebezpečnou zbraní a vede lidstvo spíše do záhuby, než aby byl k užitku pro dobrou věc.

Děj obou knih nejen zaujme a pobaví, ale místy také ohromí, překvapí a nejednou i dojme někoho až k slzám. Hlavně čtenáře ale donutí se zamyslet nad nejednou důležitou otázkou či problémem. Každý si přijde na své, ať už upřednostňujete napětí, drama, romantiku či filozofování.
Je až zarážející s jak nadčasovými tématy, která jsou stále aktuální i v dnešní době, Čapek přišel. A ze stránek je také jasně cítit autorův odpor k válce a nesmyslným bojům.

Ačkoliv Čapkova díla nejsou pro každého, někomu nemusí sednout jeho styl, doporučuji dát této knize alespoň šanci, třeba vás příjemně překvapí. Mohla by se zamlouvat především fanouškům klasické  a vědecko-fantastické literatury.
Mně osobně se četla kniha místy trošku těžce a občas jsem byla mírně zmatená, zda se zrovna děj nachází v rovině snu či skutečnosti, ale v celkovém pohledu rozhodně kniha stála za přečtení.

Nesmím opomenout zmínku o nádherné obálce, která se k této knize opět dokonale hodí. Okouzlujícími obálkami už je ale nakladatelství Omega proslulé.

Autorem recenze je Wolf Draven, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Vadná - Cecelia Ahern (Lucie Horčičková)
Recenze Vadná - Cecelia Ahern (Lucie Horčičková)
17. 1. 2017
V dnešní recenzi Vám představím knihu, která se mi zaryla hluboko do srdce. Knihu, jejíž příběh mě naprosto uchvátil. Knihu, která v sobě ukrývá zajímavé poselství.
Recenze Vadná - Cecelia Ahern (Eva Štefíková)
Recenze Vadná - Cecelia Ahern (Eva Štefíková)
16. 1. 2017
Ve svém dechberoucím debutu pro dospívající čtenáře líčí autorka několika bestsellerů společnost, pro kterou je na prvním místě dokonalost ve všech směrech a jakýkoli nedostatek či VADA jsou potrestány.
Recenze Černooké zuzany - Julia Heaberlin (Veronika Vaňková)
Recenze Černooké zuzany - Julia Heaberlin (Veronika Vaňková)
16. 1. 2017
Šokující, intenzivní a naprosto originální psychologický thriller, který spojuje minulost se současností ve spalujícím příběhu mladé ženy, jejíž trýznivé vzpomínky zůstaly někde na louce plné květin.
Recenze Ďáblova svatyně - Maria Hermanson (Jana Hlavičková)
Recenze Ďáblova svatyně - Maria Hermanson (Jana Hlavičková)
15. 1. 2017
Temné, syrové, hrůzu nahánějící... Jaké to je, když vám nikdo nevěří a vy máte zoufalou potřebu křičet pravdu.
Rozhovor s autorkou bestselleru Černooké zuzany
Rozhovor s autorkou bestselleru Černooké zuzany
6. 1. 2017
Pro fanoušky Laury Lippman nebo Gillian Flynn je tu elektrizující psychologické drama.
Recenze Cech objevitelů - JON BAIRD, KEVIN COSTNER A RICK ROSS (ART OF STYLE)
Recenze Cech objevitelů - JON BAIRD, KEVIN COSTNER A RICK ROSS (ART OF STYLE)
3. 1. 2017
Muži zrají jako víno, dalším důkazem je Kevin Costner!
Černooké Zuzany míří na filmová plátna
Černooké Zuzany míří na filmová plátna
3. 1. 2017
Spisovatel a režisér Rod Lurie si zajistil předkupní právo na bestseller Julie Heaberlin Černooké Zuzany
highslide