Logo

Kytice

kytice_3D

Významný český historik, básník a spisovatel Karel Jaromír Erben zasvětil velkou část života studiu a porovnávání folklórních materiálů posbíraných na českém a moravském venkově. Tak vznikla i překrásná sbírka balad Kytice, která bezpochyby patří mezi nejdůležitější klasická díla naší literatury. Mrazivě hororové, i když zároveň často velmi romantické příběhy jako Vodník, Svatební košile nebo Polednice byly inspirací pro generace umělců a spolu s dalšími básněmi se dočkaly řady zajímavých dramatických zpracování. Na motivy sedmi balad ze sbírky vznikl v roce 2000 jedinečný film Františka A. Brabce.

 

129 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2014
Vazba
brožovaný
Jazyk
čeština
Formát
105x155
EAN:
9788073902353
Skladem
ISBN:
978-80-7390-235-3
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Ilustrace z knihy
 

Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně u Jičína. Zde chodil do školy a získal i základy hudebního vzdělání. To mu pomohlo na gymnáziu, protože si na studium mohl přivydělat hrou na klavír. Později absolvoval práva a jako praktikant nastoupil k hrdelnímu soudu. Důležitý pro české národní obrození nepochybně byl Erbenův zájem o historii i aktivní politiku. Jeho jazykově vybroušený projev pomáhal při formování spisovné češtiny. Vášeň pro folklor a lidovou slovesnost z něj udělala našeho nejvýznamnějšího sběratele lidových písní, básní, pohádek a pověstí.

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
kytice_3D
Má minulá recenze se týkala Máje od Karla Hynka Máchy, proto tuto chci začít menším srovnáním. Erbenovi hrdinové, všichni do jednoho, se od těch Máchových významně liší a není to jen rozdílem ve věku autorů, v jejich chápání doby či stylu psaní. Máchovi hrdinové viní společnost za to, co se jim stalo. To je první, co jim přijde na mysl. Erbenovi, oproti tomu, každý trest společnosti či nadpřirozena za to, co udělali, přijímají jako samozřejmost. Přijímají svou vinu. Kytice je mi tím neskutečně sympatická, ačkoli jinak není zrovna předobrazem mého vkusu.
 
Kytice je souborem balad svazujících do veršů a rýmů témata lidové slovesnosti. Erben oživoval národní pověsti, pohádky, mýty a legendy... Kdo ví, zda by se některé z nich dochovaly alespoň v této podobě, kdyby to nedělal? V tomto ohledu balady přináší zároveň náhled na to, jak uvažovali naši předci. Čeho si cenili natolik, že to uvedli jako ponaučení v příběhu dostatečně zajímavém pro svázání do Kytice? Správným pohledem je možné číst mezi řádky a najít tam tehdejšího člověka a co více - tehdejšího "čecha". Jeho morálku, osud a duši v rámci každodenního života.
 
Výhodou je lehkost čtení. Všechny balady jsou díky rýmování a rytmizaci vhodné pro recitace, velmi dobře se pamatují. I někdo, kdo nemá básně rád, zde jasně uvidí a rozpozná systém a při hlasitém čtení je doslova násilně naveden na správnou cestu intonace. Básnické prostředky od zvukomalby až po personifikace jsou už jen třešničkou na dortu.
 
Nejvíc podle mě Kytici škodí i pomáhá povinná četba. Sama jsem si k ní nikdy (ani po tolikátém čtení s tak krásným výtiskem v rukou) nedokázala najít cestu. Nedokážu si ji řádně vychutnat. Ostatně kdo z vás si kdy vychutnal knihu, ke které byl donucen? A povinná četba nás určitým způsobem nutí číst, ať chceme, či ne. Pokud si Kytici přečte člověk, který ji číst nechtěl a musí se ještě k tomu naučit dejme tomu Polednici, není tu příliš velká pravděpodobnost, že si ji oblíbí. Pokud ale Kytici vezme do ruky dospělý, který nalézá v poezii zalíbení, věřím, že na ni bude ještě dlouho vzpomínat v dobrém.
 
Čtěme nesmrtelnou Kytici! Ale nečtěme ji proto, že nám to někdo přikázal.
Ukázka z Lilie:
 
Neminul ještě ani rok a den,
hrob její drobným vřesem povlečen;
nepřišlo ještě ani do tří let,
na jejím hrobě vzácný květe květ.
 
Lilie bílá - kdo ji uviděl,
každého divný pojal srdce žel;
lilie vonná - kdo ji pocítil,
v každém se touhy plamen roznítil.
 
Hodnocení: 10/10
 
I tady je značně těžké hodnotit. Ani významný kritik, natož amatér, by to při udělování "hvězdiček" za toto dílo jednoduché. Kytice navíc nikdy nebyla zrovna mým šálkem kávy. Nic to ale nemění na tom, že je dílem mistra. Mistrovsky napsaná, geniálně zamýšlená. Kytice je cenným pokladem literárního světa, která by nikomu neměla chybět v knihovničce.
 
Zajímavosti:
Film už jsem zmiňovala. Kytice navíc ovládla i divadlo. Tentokrát bych ale chtěla představit jednu typickou vlastnost českého humoru a to schopnost vkusně i nevkusně zparodovat prakticky cokoli. A parodie paradoxně mají schopnost nalákat nás na původní dílo. A zde je jedna, která bohužel koluje po internetu beze zdroje. Pro skromné potřeby tohoto článku jsem si ji dovolila o něco zkrátit.
 
Aneb Polednice trochu jinak:
 
U tabule díte stálo,
z plna hrdla... mlčelo.
Bodejž bys jen trochu málo
z učebnice vědělo!

A zas do hrozného křiku -
"I bodejž tě sršeň sám -
že na tebe, nezbedníku,
ředitele zavolám?"

"Pojď si pro něj, řediteli,
pojď, vem si ho, zlostníka!"
A teď všichni uviděli,
jak kdos dveře odmyká.

Dlouhé nohy, dlouhé ruce,
černý vous - jak velitel,
vchází do dveří tak prudce.
Je to sám pan ředitel!

Už vztahuje k němu ruku,
už je konec dětským hrám.
Teď dostaneš, hloupý kluku,
pětku velkou jako trám.

V mdlobách matka doma leží,
na ňadrech má žákovskou,
táta ke klukovi běží,
by ho ztrestal rákoskou.
kytice
Autorkou recenze je Jana Marie Chaloupková
Knihu zakoupíte ZDE
Lilie - Jiří Miňovský
Kytice - Jiří Miňovský
Zlatý kolovrat - Jiří Miňovský
Záhořovo lože - Jiří Miňovský
Věštkyně - Jiří Miňovský
Polednice - Jiří Miňovský
Poklad - Jiří Miňovský
Dceřina kletba - Jiří Miňovský
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide