Logo

Mars a Venuše: vztahy v dnešním globálním světě

Mars_a_venuse_3D

Je to již více než dvacet let, co John Gray napsal knihu Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Knihu, jež pomohla párům po celém světě prohloubit jejich intimitu a oživit milostné životy. Ukázalo se, že muži a ženy spolu komunikují tak rozdílným způsobem, že by mohli být z různých planet. Miliony lidí se díky němu naučily porozumět a mluvit jazykem toho druhého, což přispělo k záchraně mnoha vztahů.

Ale svět se změnil.

V současné době je daleko komplikovanější definovat, co to vlastně znamená být muž nebo žena. Mnoho mužů i žen opustilo letité zaběhnuté stereotypy a objevili svou skutečnou přirozenost – což má velký vliv na dnešní partnerské vztahy.

Nejnovější kniha Johna Graye nabízí moderní pohled na otázky a problémy, které jsou klíčem zdravých vztahů. Role mužů a žen se dramaticky mění a tato kniha vám pomůže s orientací ve vztazích moderního, globálního světa prostřednictvím příkladů ze života a jednoduchých cvičení. Možná pochopíte, že váš partner je vám bližší než tušíte. 

"John Gray je skutečný odborník, který včas pochopil, že časy se mění, a proto musí své metody přezkoumat, inovovat a aktualizovat. To ale rozhodně nic neubralo na jeho moudrosti a prospěšnosti jeho rad.“

Jack Canfield, autor bestselleru Slepičí polévka pro duši 

"John Gray poskytuje vynikající návod pro rychlé zorientování se v rychle se měnících genderových rolích v našich vztazích. Knihu doporučuji všem párům, které chtějí posílit a upevnit vztah a dál rozvíjet vzájemnou lásku." 

Arielle Ford, autorka bestselleru Proměňte jej ve spřízněnou duši

349 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2017
Překladatel
Pavlína Tejcová
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
408
EAN:
9788073907129
Původní název:
BEYOND MARS AND VENUS: Relationship Skills for Toda´s Complex Woeld
Skladem
ISBN:
978-80-7390-712-9
Autor:
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
 

John Gray, americký autor knih o lidských vztazích a osobním růstu, se narodil v Houstonu (Texas) roku 1951. Po střední škole nastoupil na vysokou školu svobodných umění University of St. Thomas a později na Texaskou Universitu, ale ani jednu z nich neukončil titulem. Gray žil devět let jako hinduistický mnich ve Švýcarsku a studoval s Maharishi Mahesh Yogi. Studium završil magisterským titulem od Maharishi European Research University. Později získal doktorát z psychologie na Columbia Pacific University.

Je celosvětově uznáván jako odborník v oblasti růstu osobnosti a vztahů mezi muži a ženami a lidské komunikace. Po více než 20 let vedl řadu seminářů na tato témata. Grayovým hlavním cílem je pomoc párům v pochopení druhého pohlaví a respektování rozdílů mezi nimi. Jeho přístup je známý specifickým humorem, laskavým přístupem a četnými příklady z praxe.

Proslul především svým bestsellerem Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, kterého bylo prodáno 8 miliónů výtisků po celém světě. Jeho knihy byly přeloženy do 37 jazyků.

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Mars_a_venuse_3D

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše... po 25 letech

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše... Za poslední desetiletí prošly partnerské vztahy zemětřesením. Kudy vede dnešní cesta k trvalé partnerské lásce?
 
Američan John Grayje psycholog, vztahový poradce a také spisovatel. Roku 1992 vstoupil do širokého povědomí veřejnosti úspěšnou knihou Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Tento bestseller se stal zároveň jednou z nejprodávanějších knih devadesátých let. Od té doby napsal John Gray na dvě desítky dalších publikací věnujících se radám a tipům, jak pracovat na partnerských vztazích a lepší vzájemné komunikaci, které vyšly ve více než stovce zemí světa a byly přeloženy do pětačtyřiceti jazyků.
 
 
Jeho nejnovější autorský počin nese název Mars a Venuše: Vztahy v dnešním globálním světěa je jakousi revizí oné první slavné knihy. Protože od jejího vydání uplynulo už rovných 25 let, za něž se v naší společnosti přeměnilo mnohé, přepracoval i John Gray své teze. Jak v úvodí říká: „Svět se zásadním způsobem změnil a výrazně se to promítlo i do vztahů. Díky zrychlenému pracovnímu a životnímu tempu vzrostla míra stresu u mužů i žen. I dynamika vztahů prošla proměnou. Miliony žen nově vstoupily do pracovního procesu a muži převzali více povinností v domácnostech. V našich vztahových očekáváních nastal zásadní obrat. Dnes nám již k trvalé spokojenosti nestačí, co dřív. Muži i ženy se dožadují nového typu emocionální podpory, jež by byla opravdovější a zahrnovala by intimitu a sebevyjádření.“
 
 
Pryč jsou ty časy, kdy byla pro ženu samozřejmostí podřízenost a závislost na muži, a on zase sám na svých bedrech nesl zajištění celé rodiny.
 
John Gray tak hovoří na mnoha stranách o posunu partnerského vztahu z tradičního modelu s vymezenými rolemido dnešního typu spřízněných duší. Zmiňuje, jaké klady to jednotlivcům přináší a jaké zápory se za tím schovávají. Do hlavní role staví emoční potřeby, a jejich závislost spojuje s množstvím mužských a ženských hormonů v těle. V prvé řadě testosteronu a estrogenu, a pak přirozeně i těch dalších. Ať už oxytocinu, progesteronu či jiných. Jejich nerovnováhu a nevyváženost pak označuje jako „viníka“ nejčastějších partnerských problémů.
 
 
Vztah spřízněných duší podporuje přirozené odhalování a projevování našich jedinečných osobností.
 
635786_article_photo_sxwvrwj_900x
John Gray nabízí rady a tipy, jak se snažit docílit jejich optimálnější hladiny navzdory každodennímu shonu a povinnostem, jež se na nás valí ze všech stran. Prioritním tedy v jeho textu zůstává myšlenka, že každý jedinec v sobě nese mužskou a ženskou stránku osobnosti, jejichž poměr je neustále ovlivňován nejen okolními vlivy, tak i prostřednictvím nás samotných. Jako příklady uvádí zkušenosti ze své poradenské praxe i z vlastního osobního života. Zdůrazňuje potřebu a sílu „obyčejného“ objetí, naslouchání jeden druhému, volného času pro sebe samotného, či rozdíl mezi „výčitkou“ a „prosbou“.
 
Pochopení vzájemných rozdílů tak, aby nám dávaly smysl, je základem dobré komunikace.
 
John Gray hovoří velmi srozumitelným, ba přímo až polopatickým stylem. Nesčetněkrát se opakuje, zřejmě dle úsloví, že opakování je matkou moudrosti. Jeho rady v sobě mají velký kus selského rozumu. Jsou přesvědčivé a zdá se, že i praktikovatelné, byť sám autor na některé aspekty nahlíží poměrně zjednodušeně. Ať je to hormonální antikoncepce, či deprese a antidepresiva. Co naopak v knize schází, je nějaký „fígl“, pomocí něhož druhého partnera správně motivovat, aby si autorovu knihu alespoň přečetl a některé tipy si zkusil osvojit. John Gray rovnou předpokládá alespoň malou automatickou snahu obou partnerů.
Naslouchání bývá často považováno spíše za ženskou záležitost, ve skutečnosti ale posiluje mužskou stránku.
 
Celkově shrnuto - Ať už jste z Marsu nebo z Venuše, není rozhodně na škodu si tuto knihu přečíst. Minimálně „Marťanům“ přinese dobrý vhled do nitra „Venušanek“, a „Venušankám“ zase zajímavý pohled do hlavy a potřeb „Marťanů“. A to je dobrý základ - z toho už se dá vycházet a začít pracovat na sobě, na vztahu...na nás! 
 
Autorka recenze:  Eva Šamánková
Hodnocení: 80%
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide