Logo

Mléko a med

Mleko_a_med_3D

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti.

Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět.

349 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2017
Překladatel
Petr Teichmann
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
216
EAN:
9788073908287
Původní název:
Milk and Honey
Skladem
ISBN:
978-80-7390-828-7
Autor:
  • Dotaz
  • Recenze
Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Mleko_a_med_3D
Pokud sledujete booktubery, nebude pro vás kniha, kterou vám chci dnes představit, žádnou novinkou. A možná už jste ji dokonce stihli i přečíst – pravděpodobně v originále, tedy v angličtině. Někteří už možná víte, že mám na mysli Mléko a med od autorky Rupi Kaur, která v češtině vyšla před několika dny. I já jsem měla tu čest se s ní seznámit nejprve v originále. Dobře vím, že nemá cenu tyto dvě verze srovnávat. V angličtině je obecně prostě takové větší poetické kouzlo. Navíc sama dobře vím, že překládat poezii je opravdu oříšek. Ale neodepisujte náš mateřský jazyk, protože dobrý překladatel z něj dokáže vykřesat krásná slova. Byla jsem zvědavá, jaká tato kniha v češtině bude. Nyní mohu s čistým svědomím říct, že překladatel se své práce zhostil poměrně obstojně. Je to totiž jedna z knih, ve které právě tato osoba hraje velmi důležitou roli. Buď celé díle pozvedne, nebo úplně potopí. To se naštěstí nestalo.
 

musí to hodně bolet
vědět že jsem tvoje
nekrásnější zklamání

 
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur. Je v nich vše, s čím se musela vypořádat. Láska, ztráta, trauma, zneužívání, uzdravování a ženskost. Rozsah autorčiných myšlenek je různý. Některé zaberou sotva dva řádky, jiné zaplní i celou stránku. Jak už to tak v poezii bývá, musíte se do ní ponořit hlouběji, aby bylo vše správně pochopeno. Občas se vám klidně může stát, že v některých místech budete jen těžko hledat smysl. Rozbor poezie není jednoduchý a často je to pouze samotný autor, kdo přesně ví, co vše do ní vložil. Určitě se však shodneme na tom, že právě v poezii se nejvíce odráží emoce. A tady je jejich škála opravdu pestrá. Rupi Kaur své texty rozdělila do čtyř částí: zraňovaná, milující, opuštěná a odpouštějící. Po dočtení budete mít pocit, že vám autorka odhalila kus svého nitra, kus ze sebe samé. Některé texty jsou lehce erotické, ale i tak si udržují určitý glanc. Vulgarismy zde nenajdete.
 

říkáš abych mlčela protože mé názory mě činí méně krásnou
ale nepřišla jsem na svět s žárem v těle abych se nechala uhasit
nepřišla jsem na svět s darem řeči abych se nechala snadno umlčet
jsem svá
někdy drsná někdy jemná
bude lehčí se s tím smířit než na mě zapomenout

 
Zraňovaná je zaměřena především na bolest a ublížení. Je zde mnoho pasáží o znásilnění a o následném vyrovnávání se se situací. Také zde najdete pocity zrady a ztráty, zejména ztráty otcovské lásky. Sexuální podtext je zde asi nejsilnější. Milující je o lásce, milování a o vzniku nového života, který představuje příval nové energie. Opuštěná hovoří o ztrátě partnerské lásky. A to jak z pohledu toho, kdo opustil, tak z pohledu toho, kdo byl opuštěn. O samotě, zklamání a touze zkusit něco nového. Poslední část, odpouštějící, vyjadřuje ztrátu iluzí, ale také určité prozření a pochopení, což přináší novou chuť do života. Právě tyto texty mě zaujaly nejvíce. Je možné chápat je jako návod na to, jak si nenechat vše líbit, jak překonat zklamání a jít v životě dál. Poselství je jasné: ať prožijete cokoli, nevzdávejte se, bude líp.
 

láska není krutá
to my jsme krutí
láska si s námi nezahrává
to my si zahráváme s ní

 

Líbí se mi, jak je toto dílo zpracované. Díky kombinaci bílé a černé barvy, která je pro něj zvolena, působí jednoduše elegantně. A rozhodně z něj nebudete mít dojem přeplácanosti. Dostatečně barvitý je navíc samotný text, takže toto zpracování bylo dle mého názoru dobrou volbou. A jsem nadšená z ilustrací, kterými jsou autorčiny myšlenky doplněny. Zajímavé je, že i tyto kresby pochází z pera samotné Rupi Kaur. S texty jsou v naprosté symbióze a dokonale je vystihují.

 

1920x1080px_slide_kino_mleko_a_med

šeptáš
miluju tě
ale myslíš tím
nechci abys odešel

 
Asi se všichni shodneme v tom, že poezie dnes není zrovna oblíbená. Jen občas se mi stane, že vidím někoho číst nějaké básně. I já se musím přiznat, že po poezii nesahám příliš často. A možná je to chyba. Mléko a med v sobě má velký potenciál v tom smyslu, že dokáže oslovit i dnešní mládež. Myslím, že právě mladší generace by v tomto díle mohla najít uspokojení. A to, v jakém jazyce ho zvolí, už vlastně vůbec není důležité. Mladší ročníky nemají problém s angličtinou, takže jim originál asi bude bližší. Jak už jsem napsala, má v sobě o něco větší poetické kouzlo.
 
Obecně platí, že poezie zaujme spíše citlivější duše. A když se řekne citlivé duše, představí si každý ženy. Právě z tohoto pohledu bych řekla, že texty zaujmou především je. Ony v nich uvidí realitu každodenního života a postupně získanou moudrost. Navíc si z nich mohou odnést i důležité ponaučení: jsme nerozbitné a jedinečné. Některé z textů jsou skutečně velmi povedené. I v češtině.
 

jestli se mnou
chceš žít
musím ti být oporou
ne překážkou
zůstaň
zašeptala jsem
když se za tebou
zavřely dveře
už se nevrátí
říkal tiše rozum
musí
vzlykalo srdce

 
Autorka recenze: Ivana Nedošínská
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide