Logo

Nežádejte o milost

Nezadejte_o_milost_3D
Píše se rok 1996 a ruské prezidentské volby se blíží. Po Pashie, mladé ženě, která pracuje pro švédskou firmu s obchodními aktivitami v Rusku, se v Petrohradě slehne zem. Současně s tím dojde k opakovaným útokům na telefonní síť ve Stockholmu, k útokům, které by mohly ohrozit bezpečnost celé země.
 
Kolega a přítel Pashie, vojenský potápěč a odborník na Rusko Max Anger, odjíždí do Petrohradu hledat svou lásku. Během svého pátrání naráží na důkazy, že se jeho přítelkyně dostala na stopu tajné organizace. Je to příčina jejího zmizení?
Několik nevinných lidí je zabito a Maxovi začíná být stále jasnější, že nemá času nazbyt. Možná je už Pashie mrtvá…
 
Zároveň objevuje souvislosti mezi organizací a svou vlastní minulostí. Dozví se konečně, za jakých okolností se jeho otec coby sirotek dostal v březnu roku 1944 na Arholm, malý ostrov stockholmských šér? Minulost a současnost do sebe začíná nečekaným způsobem zapadat. 
 
ABY ZACHRÁNIL ŽENU, KTEROU MILUJE,A UČINIL PŘÍTRŽ HROZBÁM NAMÍŘENÝM PROTI ŠVÉDSKU,MUSÍ MAX ANGER ČELIT BEZBŘEHÉMU ZLU. ABY USPĚL, MUSÍ PŘEHODNOTIT VŠE, CO SI O SOBĚ MYSLEL.
 
Österdahlův debut je výborně napsaný.
Autor využívá své osobní zkušenosti z pobytu v Rusku
a jeho příběh je výbornou strukturu.
Anne Pihlo, Smålandsposten
 
Mistrně napsaný příběh na pomezí mezi klasickým
špionážním románem a drsným thrillerem.
Jóhannas Deckarhörna, Bokus
 
Politika, konspirační teorie a strach z terorismu...
Martin Österdahl napsal napínavý thriller, jenž má všechno, co má mít.
Bokförlaget Forum
399 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2017
Překladatel
Eli Geisslerová
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
552
EAN:
9788073906320
Původní název:
BE INTE OM NÅD
Skladem
ISBN:
978-80-7390-632-0
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Trailer
 

MARTIN ÖSTERDAHL vystudoval ruštinu, východoevropská studia a ekonomiku. Dvacet let pracoval v televizní produkci a dříve působil jako programový ředitel Švédské televize. Martin bydlel v roce 1996 v Petrohradě a zažil tak na vlastní kůži ruské prezidentské volby. Dnes žije se svou ženou a třemi dětmi ve Stockholmu.

Kniha Nežádejte o milost je prvním dílem trilogie Max Anger. Na další dva díly se můžete těšit v následujících dvou letech.

 

 

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Nezadejte_o_milost_3D

Pashie, kde jsi?

Nakladatelství Omega mě velmi mile překvapilo svou novinkou Nežádejte o milost od Martina Österdahla. Přiznám se, že mě zaujala už pouhá anotace, ale i tak celý příběh nakonec naprosto předčil má očekávání. Pro mě je to jeden z nejlepších thrillerů, které letos vyšly.
 
„Všechno, co děláme, má své následky.”
 
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje. Vojenský život však zatím ponechává minulosti a začíná budovat novou kariéru: pracuje jako analytik u firmy zaměřené na rozvoj demokracie a zvýšení bezpečnosti zemí sousedících se Švédskem. Max se orientuje především na vztahy s Ruskem. Nutno podotknout, že právě v Rusku je momentálně napjatá situace. Blíží se prezidentské volby a podle průzkumů veřejného mínění se zdá, že největší podporu má Zjuganov a jeho zpátečnická komunistická strana. Pokud by právě on vyhrál, byla by to cesta ke znovunastolení Sovětského svazu. Takového, jakým býval za Stalina. Situace se navíc nečekaně přiostřuje ve chvíli, kdy se objeví postava, která je mistrem politických machinací. Kdo se chystá převzít vládu nad budoucností?
 
„Pokud sám sobě nevěříš, kdo jiný ti uvěří?”
 
A k tomu všemu dojde ještě k jedné zásadní událost: zmizí Maxova kolegyně Pashie. Pashie Konvalenko je zaměstnána u stejné firmy jako Max. Na rozdíl od Maxe, který pracuje ve Švédsku, působí Pashie přímo v Rusku, v Petrohradě. S Maxem jsou ale mnohem víc než kolegové. Už nějakou dobu spolu udržují milostný vztah (většinou bohužel na dálku, založený na dlouhých telefonních hovorech a e-mailech). Určitě vás tedy nepřekvapí, že jakmile se Max dozví o zmizení Pashie, okamžitě se vydává do Petrohradu, aby svou kolegyni a partnerku vypátral. Poslední věc, kterou mu Pashie stihla před svým zmizením říct, bylo to, že objevila něco nového, co by nečekal.
 
„My si lásku nevybíráme. Láska si vybírá nás.”
 
S Maxem jsou spojeny dvě důležité dějové linky. Jedna je právě ta pracovní, kterou jsem nastínila výše. Druhá linka je soukromá a sahá do minulosti. Max totiž pátrá po rodičích svého otce. Rád by odhalil velké rodinné tajemství a odkryl část své vlastní minulosti. Pashie samozřejmě o všem ví, je tedy možné, že narazila právě na nějakou důležitou informaci týkající se Maxova soukromého života. A kvůli tomu dala v sázku svůj vlastní život. Co myslíte, kam až se Max ve své honbě za pravdou dostane? A co vše je schopen udělat pro ženou, kterou miluje?
 
1920x1080px_slide_kino_Nezadejte_o_milost
„Pravda je droga, kterou by člověk měl užívat s rozvahou.”
 
Vůbec bych nepoznala, že Nežádejte o milost je autorovou debutovou knihou. Tak dobře je napsaná. Zdá se, že se Martin Österdahl velmi dobře zamýšlel nad tím, co vlastně píše. Příběh je naprosto skvěle propracovaný, promyšlený a strukturovaný. Líbí se mi prolínání časových os. Autor se zaměřil především na přítomnost, ale v jeden moment líčí několik událostí, které se udály různým hrdinům. A samozřejmě všechny mezi sebou mají nějakou souvislost. A čím více se budete blížit k závěru, tím lépe do sebe jednotlivé dílky skládačky zapadnou. Zároveň však hraje důležitou roli minulost, kde jsou kořeny několika podstatných událostí (jak politických, tak těch z Maxova soukromého života).
 
Ještě mohu prozradit, že celé vyprávění je založeno na třech hlavních bodech: peníze, politika a technologie. Rozjezd je sice malinko pomalejší, ale nikoli nudný. Je to zkrátka důsledek obsahové komplikovanosti celého díla. Autor vás nejprve musí do všech zásadních událostí postupně zasvětit a až pak vám bude předhazovat nové a nové zvraty, které by mohly stát život nejen Maxe, ale i další důležité hrdiny, kteří v knize vystupují. Docela se mi líbilo, že autor poměrně brzy odhalil únosce. Nebudete si tedy lámat hlavu nad tím, kdo to udělal a navíc získáte pohled na situaci samotného viníka. Zásadní otázkou bude, proč to udělal a jaké tajemství se snaží ochránit?
 
„Ve všem je vždy nějaká logika. Občas je zřejmá už od začátku. Jindy vyjde najevo až po čase. Ale vždy tam je.”
 
Pokud milujete komplikovanější thrillery plné záhad, tajemství a pátrání, tak Nežádejte o milost je pro vás tou pravou volbou. Musím však podotknout, že tohle je dílo pro fajnšmejkry. Vystupuje v něm poměrně hodně postav, což samozřejmě nevadí, protože každá z nich má v příběhu svou důležitou roli. Ale neustále musíte dobře vnímat, co čtete a co se děje. Jinak by se vám mohlo stát, že byste se v ději začali ztrácet. Ačkoli se může zdát, že některé postavy jsou pouze malými figurkami, mají své nezastupitelné místo v obrovské hře, kterou autor ve svém vyprávění naprosto dokonale rozjel.
 
Tohle je návykové dílo, které si rozhodně nepřečtete jenom jednou. Je v něm toho totiž tolik, že s každým dalším čtením narazíte na něco, co jste minule přehlédli. A objevíte tak další důležité dílky celé skládačky. Milovníci obsáhlejších a složitějších příběhů budou z této knihy nadšeni. Skvělou zprávou navíc je, že jde o první díl zamýšlené trilogie. Laťku si autor nastavil hodně vysoko, ale myslím, že se ještě máme na co těšit.
 
Autorka recenze: Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Hodnocení: 100%
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide