Logo

Sedmé dítě

Sedme_dite_3D new
SEDM DĚTÍ ZE SIROTČINCE.JEDNO Z NICH UKRÝVÁ TAJEMSTVÍ, KTERÉ MŮŽE OHROZIT NEJVYŠŠÍ PŘEDSTAVITELE DÁNSKÉHO KRÁLOVSTVÍ
 
Těch sedm dětí mělo jedno společné: narodily se na porodnickém oddělení B Královské nemocnice a všech sedm bylo určeno k adopci. Během několika měsíců jim zaměstnankyně známého dětského domova Kongslund našly nové rodiny po celém Dánsku a děti dospěly, aniž by cokoli tušily o své minulosti. 
 
S jedním dítětem se ovšem pojí tajemství, které musí za každou cenu zůstat utajeno. Když je o mnoho let později nalezena na pláži nedaleko dětského domova mrtvola starší ženy, rozběhne se vyšetřování, které zasáhne celý národ. Tajil proslulý dětský domov více než půl století skandály sahající do nejvyšších pater společnosti? 
 
Román Sedmé dítě je vyprávěním o sedmi dětech, jejichž životy jsou nerozlučně propojeny od narození na začátku 60. Let minulého století až po jejich dospělost, kdy v Dánsku nastal takzvaný čas blahobytu. Do Kongslundské aféry se od prvního dne zapojí největší televizní stanice v zemi, idealistický deník a nejvlivnější dánští politici ... 
 
... a v dětském domově Kongslund mezitím ředitelka zpívá nekonečnou píseň o modrých slonech pochodujících po jemných pavučinách. Svou písní varuje děti, o které pečovala: 
 
... tenounká pavučina, přejít co nejopatrněji...
 
Vítěz literární ceny kulturního týdeníku Weekendavisen.
Cena Dánské banky za literární debut.
Skleněný klíč za nejlepší severskou detektivku.
Prestižní cena čtenářů DR Romanprisen.
Cena Haralda Mogensena za nejlepší dánský kriminální román.
 
„Tento román je tak skvělý,
že se člověk těší, až si ho přečte podruhé.“
týdeník Weekendavisen
 
„Nevzpomínám si, že bych někdy četl knihu,
Jejíž rozsáhlý děj je složen v tak komplexní mozaiku.
Nádherný román.“
Nordjyske Stiftstidende
 
„Valeur je mistrem napětí
a výborným spisovatelem.“
Jyllands-Posten
499 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2017
Překladatel
Magdalena Jirková
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
840
EAN:
9788073905033
Původní název:
Det syvende barn
Skladem
ISBN:
978-80-7390-503-3
Autor:
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Trailer
 

Erik Valeur (*1955) je dánský novinář, který píše pro Berlingske Tidende, Danmarks Radio, InformationTænk. Je také komentátor Politiken a Jyllands-Posten. On a jeho kolegové dvakrát obdrželi prestižní cenu Cavling. V roce 1994 mu byla udělena Cena Publicistklubben a v letech 1994 a 1999 získal cenu Kryger. Je autorem knih Stop the Press (1993), The Power Book (2002) a 60 Rounds Fired (2007).

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Sedme_dite_3D new
Sedmé dítě je čtvrtou tvorbou dánského novináře a spisovatele Erika Valeura. Je to kniha, která je aktuálně velmi populární, obsazuje přední pulty knihkupectví, má obrovskou reklamu, ale najít na ni jakoukoli recenzi se mi zatím vůbec nepodařilo. Pustila jsem se tedy do jejího čtení rovnou po hlavě, seznámená pouze s informacemi obsaženými v anotaci. Ta potenciálnímu čtenáři slibuje, že ho čeká tajemná a napínavá jízda, během které bude společně se sedmi adoptovanými dětmi, narozenými před čtyřiceti lety v Královské nemocnici na oddělení B, řešit záhadu právě sedmého dítěte, přičemž jím může být kterýkoli z nich. Je možné ukrýt takové tajemství do více než osmy set stránek a udržet čtenáře ve stále bedlivém stavu a touhou pročíst se až do konce?
 
Erik Valuer umí psát, umí vyprávět a umí si hrát se slovy. Přesně ví, kdy má jakou slovní smyčku použít a následně ji za nějaký čas vytáhnout se zřejmým objasněním. Po celou dobu zkouší čtenářovu pozornost, místy mu nahrává mírným postrčením v podobě zpětného pootočení. I přesto je nutné Sedmé dítě číst pečlivě, nenechat vítr volně přetáčet stránky a snažit si v paměti uložit každičký střípek mozaiky, který bude pro její sestavení v závěru knihy stoprocentně důležitý.
 
Dánský dětský domov Kongslund je místo, kudy prošlo nespočet dětských sirotků. Ovšem důležitými pro tento příběh jsou pouze děti narozené v roce 1961, přesněji řečeno dvě dívky a pět chlapcůSedm dětí, které na svět přišly ve stejné porodnici a osud je společně umístil do postýlek ve Sloním pokoji v Kongslundu. Zde se o ně pečovatelky staraly do doby, než byly děti umístěny ke svým novým adoptivním rodinám a všechny stopy po jejich kratičké minulosti a původu byly vymazány. Zničením všech stop, vedoucím k jejich biologickým rodičům, se ředitelka dětského domova ujišťuje, že žádné dítě nikdy v budoucnu své pokrevní příbuzné nevyhledá a nevědomky tak nespustí lavinu děsivých událostí, jakoby tomu mohlo být (a bude?) i v případě Sedmého dítěte. Jenže i přes toto krycí opatření osud zařídil, že se všech sedm dětí o čtyři desetiletí později setká na tom samém místě v Kongslundu. Přivede je sem velice zvláštní anonymní dopis, naznačující, že ta již zmíněná kratičká minulost, život před Sloním pokojem, jednoho z nich může být objasněna a zveřejněna. Strhl by se kolotoč bouřlivých událostí, které by se týkaly té nejvyšší společenské vrstvy. Skandál jednoho z hlavních dánských politiků by zničil všechno, pro co samotné Dánsko bojuje. A kdo je vůbec sedmým dítětem?
 
Snímek obrazovky 2017-12-28 v 15.45.21
Sedmé dítě je rozsáhlé dílo, věnující se nejen osudu každého ze sedmi dětí. Čtenář se seznámí se zaměstnankyněmi dětského domova, získá přehled o jednotlivých členech nových adoptivních rodin. Některé důvody a rozhodnutí pro osvojení cizího dítěte jsou až děsivé a zvrácené. Čtenář bude znát ty nejdůležitější okamžiky životů sedmi hrdinů. Bude sledovat, jak se jejich osudy neustále proplétají, setkávají se a odcizují se. Někdy o temné budoucnosti děti tuší, jindy jsou zmatené a vůbec nemají ponětí o tom, co šíleného se za pár let odehraje. Erik Valuer do knihy zapojí hned několik témat a příběhů. Rozehraje nepředstavitelně složitou hru, která má ale svůj pevně daný konec. Jakmile se k němu čtenář dostane, pochopí úplně vše, co doposud pochopit nemohl. Jelikož věřím, že nejen já samotná jsem byla během čtení Sedmého dítěte v rozpacích. Nechala jsem se nalákat začátkem knihy, který přinesl neobjasněné úmrtí mladé ženy a náhle bez varování své karty otočil a já jsem zmateně četla dál, úplně o něčem jiném. Mé prvotní nadšení odpadlo a příběh mě nebavil tolik, jak jsem si představovala. To jsem ovšem ještě vůbec nemohla vědět, kam mě kniha zavede a jak mi vše na konci pospojuje. A jak budu přeci jen v příjemném šoku.
 
Hodnocení knihy je pro mě poměrně složité. Mohla bych jí totiž ohodnotit dvojím metrem. Během jejího čtení, mě příběh příliš neoslovoval, nechápala jsem, proč je Sedmé dítě označeno za perlu severské krimi a jak mohlo získat pět prestižních oceněníErik Valuer zvolil způsob vyprávění z pohledu jednoho ze sedmi dětí a místy ho střídal s er-formou. Časová osa také není chronologická, ale přeskakuje mezi minulostí a přítomností, což je ale příjemné, vzhledem k množství stránek, které kniha má. Čtení je tak zajímavější, nestahuje čtenáře do jedné polohy a probouzí v něm zvědavost (každá kapitola totiž končí vždy něčím žhavým). Přiznávám se tedy, že mě některé kapitoly bavily a některé jsem chtěla z knihy odstranit. Jenže, jakmile jsem dočetla poslední větu a knihu jsem zaklapla ...přišlo rozuzlení. Sedmé dítě je fantastické, dokonalé, napínavé, vzrušující, děsivé, je to román, je to detektivka, je to kniha, která všechnu tu dějovou omáčku potřebuje a umí jí využít. 
 
Proto knihu Sedmé dítě doporučuji všem trpělivým a pozorným čtenářům. Nenechte se odradit počtem stran a pečlivě hltejte každičkou informaci. 
 
Modrý sloni začínají pochodovat po jemných pavučinách...tenounká pavučina...přejít co nejopatrněji...
 
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide