Logo

Špína je dobrá

Spina_je_dobra_3D

Význam bakterií pro vývoj imunitního systému vašeho dítěte

Je v pořádku, aby vaše děti jedly špínu?

To je jen jedna z mnoha otázek rodičů po celém světě, na kterou se Gilbert a Knight snaží ve své knize odpovědět. „Můj dvouletý syn má neustále zánět středního ucha. Mám mu dávat antibiotika, nebo probiotika?“; „Slyšela jsem, že astma mého syna je způsobeno nedostatkem bakteriálních kultur. Je to pravda, a pokud ano, co mám dělat?“

Když tyto otázky zadáte do Googlu, budete zahlceni spoustou protichůdných odpovědí. Internet je prosycen spekulacemi a dezinformacemi o rizicích a přínosech toho, co většina rodičů zjednodušeně nazývá jako choroboplodné zárodky, a co součastní vědci nazývají mikrobiom: interakce všech mikroorganismů uvnitř těla a v okolním prostředí, která má velký vliv na naše zdraví a celkovou pohodu. Oba vědci se snaží poskytnout smysluplné odpovědi všem rodičům, kteří chtějí pro své děti to nejlepší.

349 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2018
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
368
EAN:
9788073906547
Původní název:
Dirt Is Good: The Advantage of Germs for Your Child's Developing Immune System
  • Ukázka z knihy
  • Dotaz
  • Recenze
 
Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Spina_je_dobra_3D

"ŠPÍNA JE PRO NÁS DOBRÁ" ! 

Zapřísáhlí uklízeči "nepořádku" zvolněte a vy ostatní libující si v mírném chaosu s vrstvou prachu navíc se radujte! Konečně došlo na vaše slova. "Špína je dobrá". Která a do jaké míry nám ve své knize vysvětlí Jack Gilbert (profesor chirurgie na Chicagské univerzitě, vedoucí Centra pro mikrobiom) a Rob Knight (děkan fakultního Centra pro inovace v oblasti mikrobiomu Kalifornské univerzity v San Diegu, profesor pediatrie, informatiky a biomedicínského inženýrství). Autoři řady vědeckých studií, knih i spoluzakladatelé projektů Earth Microbiome Project a American Gut se dlouhodobě zabývají bakteriemi, viry, houbami, atd., tzv. mikrobiomem. Oplývají rozsáhlými vědomostmi o těchto pouze mikroskopem viditelných, přesto však sta milióny let životaschopných zárodcích prospívající i škodící lidskému zdraví.  

Krom společného profesního zájmu jsou oba zodpovědnými tatínky, kteří chtějí pro své děti samozřejmě to nejlepší. Pozice nelehká pro rodiče laiky, natož pro dva lékaře, kteří se denně zaobírají výzkumem a léčbou onemocnění za jejichž vznikem z 99,9% stojí "zlé" mikroby. Tato odborná publikace s podtitulem - Význam bakterií pro vývoj imunitního systému vašeho dítěte - je jejich souhrnnou, srozumitelnou formou psanou reakcí na stále se zvyšující poptávku po informacích, především od rodičů, jak co nejlépe ovlivnit život a zdraví dětí skrze "hodné" mikroby. Ty, které pomáhají v těhotenství, v průběhu dětství, dospívání i v dospělosti. Je sice určena rodičům, ale doporučovat ji také párům bezdětným či osobám žijícím singl, není vůbec od věci. Ať se nám to líbí nebo ne, mikroby jsou všude kolem nás a mají nad námi jasnou převahu. Rozhodují o všem živém na planetě Zemi !

Jak si je tedy předcházet a maximálně využívat v rámci zdravého dětského vývoje ? Následuje stručná ukázka několika tipů a doporučení, kterým se "tatínkové" detailněji věnují v obsahu 14 kapitol otázek a odpovědí. Není třeba se během četby děsit, obviňovat nebo snad plakat nad vším, co jste doposud dělali špatně. Hlavní je, nejen v případě mikrobiomu, zachovávat klid a používat selský rozum. To předesílají i Jack s Robem. Dále radí - pokud očekáváte narození potomka, upřednostnit porod přirozenou cestou. Kojit co nejdéle, používat látkové plenypříkrmy připravovat z čerstvých tuzemských plodin. S dětmi pobývat co nejvíce na čerstvém vzduchu v co nejužším kontaktu s přírodou (farmy, statky, botanické zahrady, dovolené u vody, apod.). Nezamezovat dětem styku s venkovním "materiálem" (bahno, bláto, sníh, louže, atd.) a důvěřovat jejich přirozenému instinktu co se jeho "ochutnání" týče. V domácnostech minimalizovat používání desinfekčních prostředků při úklidu (nevyhrocovat jej do podoby sterilního prostředí), mýt si ruce  obyčejným mýdlem. Snížit spotřebu sprchových gelů a šampónů, prát na nižší teploty a nádobí zkusit mýt ručně. Onemocnění i nadměrné (leckdy zbytečné) aplikaci antibiotik  raději předcházet pravidelným pohybem, otužováním a konzumací čerstvé minimálně zpracované stravy (žádné trvanlivé polotovary, fast food, ...). Často větrat (klimatizace netřeba), spát v chladnější místnosti a domovy sdílet se spoustou květin i domácích mazlíčků. 

Nespočet dalších všeobecně známých příkladů i převratných novinek o tom, jak nechat blahodárně  působit mikroby na naše nejmenší i nás dospělé se dozvíte z každé stránky knihy "Špína je dobrá". Je o každodenním běžném soužití rodin s mikroby a i ona dokazuje (respektive autoři v ní podanými fakty), že nic není na světě dokonalé (což je přirozené, správné i spravedlivé). Proto, veškerá zmíněná opatření uveďte do praxe vždy v rámci svých možností a na prvním místě buďte vždy láskyplnými rodiči. "Paní vědu" si přizvěte na pomoc jen v momentech pocitu totální bezmoci, bezradnosti a nouze.

Autorka recenze: Markéta Kunzová
 
1920x1080px_slide_kino_Spina_je_dobra
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide