Logo

Velká iluze

velká iluze

Redaktor Hart potká v Helsinkách známého a oba spolu odejdou k paní Spindelové. Zde se seznámí se zahořklým spisovatelem Hellasem a krásnou Caritas, do níž se Hart na první pohled zamiluje. Jenže milostný trojúhelník vždy znamená problémy…

Mika Waltari napsal tuto knihu v devatenácti letech během několikatýdenního pobytu v Paříži. Literární odborníci jeho románovou prvotinu o životě umělců a mladých lidí v Helsinkách srovnávají s díly takových velikánů jako Francis Scott Fitzgerald a Ernest Hemingway. Na motivy knihy byl v roce 1985 natočen film, který režírovala Tuija-Maija Niskanenová.

Román, díky kterému básník a autor bestselleru Egypťan Sinuhet vstoupil mezi uznávané finské spisovatele.

229 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2016
Překladatel
Jana Mašková
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
176
EAN:
9788073903015
Původní název:
Suuri Illusioni
Skladem
ISBN:
978-80-7390-301-5
Autor:
 • Ukázka z knihy
 • O autorovi
 • Dotaz
 • Recenze
 • Trailer
 

Mika Waltari se narodil v Helsinkách, kde prožil i finskou občanskou válku a na přání matky šel studovat teologii. Tu ale nedokončil, protože se rozhodl raději věnovat literatuře, filozofii a estetice. S prvními literárními pokusy začal už na univerzitě - časopisecky publikoval několik básní a hororových příběhů, a stal se vůdčí osobností umělecké skupiny Nositelé ohně. Později napsal několik románů ze současnosti, věnoval se i detektivkám a divadelním hrám, ale celosvětovou slávu mu přinesl až historický román Egypťan Sinuhet. Patří mezi nejznámější finské spisovatele, jeho knihy byly přeloženy do více než čtyřiceti jazyků.  

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
velká iluze
Život je jedna velká hra a záleží jen na nás, jakou v ní přijmeme roli. Výkony tří herců můžeme sledovat v románu Miky Waltri Welká iluze.
 
Kulisy příběhu tvoří přístavní město Helsinky. Mladý novinář Hart přijíždí do města a seznamuje se  s místní společností. Na soukromém večírku potká postaršího doktora Hellase a mladou a půvabnou Caritas. Společně tráví svůj volný čas nejrůznějším poflakováním a tlachání o ničem a o všem. 
 
"V Hellasových očích bylo něco, čeho jsem si dřív nevšiml. Projasnily se a krev ustoupila, smál se úplně přirozeně. vousy měl neoholené a vypadal, jako by pár dní neopustil místnost.
"Co píšeš?" zeptla se Caritas a chystala se nahlédnout:
"Nech toho, to nic není. Pravděpodobně to vyhodím dřív, než z toho budu příliš unavený. Je to nesmysl."
"I ze mě se stala básnířka. Četla jsem dílo nějakého německého modernisty, nějakého Jak-jen-se-jmenoval. Je to jednoduché. Chtěl bys slšet Moji španělskou fantii?"
Caritas recitovala na špičkách a celá se při tom nakrucovala:
"Caramba, caramba,
caramba,
seňorita, rita, ta.Madrid."
 
Caritas je jako motýlek. Mladá, krásná, bohatá, přelétavá, nepolapitelná. S oběma muži lehce koketuje a oni ochotně hrají tu nebezpečnou hru s ní. Jak dopadne Caritino zdánlivě nevinné balancování na tenké hraně mezi dvěma muži?
 
Román mi svojí atmosférou připomínal film Půlnoc v Paříži. Cizinec se připlete do znuděné společnosti, která jeho přítomnost vítá jako milé rozptýlení. Role se v průběhu knihy přelévají a mění. Pravda a lež spolu splývají a je jen obtížné rozeznat, kdo si s kým hraje, kdo je upřímný a kdo jen vytváří onu velkou iluzi.
 
Kdybych měla charakterizovat hlavní hrdiny jedním slovem, použila bych výraz "bohémové". Znudění, osamělí, kreativní lidé, kteří hledají povyražení v hraní her. Nejmíň sympatická mi byla svým chováním Caritas. Krásná, bohatá, rozmazlená, neví co chce a plácá se v tom jak zlatá rybka na suchu. Omlouvá ji jedině její mládí, celková naivita a jednoduchost. Hellas a Hart mi svým chováním zas připomínali dva psíky, kteří touží po pohlazení a jsou za trochu pozornosti ochotni přistoupit na jakoukoliv její hru.
 
velká iluze
Začátek knížky mi přišel rozvláčný. Spousta dekadentního tlachání o ničem. Nekonečné debaty o jednoduchých problémech, o literatuře, hudbě. Postupně však poznáváte i odvrácenou tvář hlavních aktérů, kterou se snaží před světem skrývat a děj pak nabere na zajímavosti.
 
Přesto jsem si moc jsem si užívala styl, kterým je knížka napsaná. Přirovnala bych ho k Velkému Gatsbymu. Příběh je postavený na přetvářce, hře, kterou hrajeme pro své okolí a vlastně i sami pro sebe, abychom dokázali žít se svými chybami.
 
Číst Velkou iluzi, bylo jako vydat se do minulosti. Do minulého století, kdy světu vládl charleston.Je to sice Waltariho prvotina, přesto už tehdy muselo být zřejmé, že se jedná o kvalitního spisovatele, kterého čeká slibná budoucnost. 
 
I když styl románu je už pravda trošku zastaralý až naivní, ale myslím, že hlavní myšlenka velké hry, iluze, určitě osloví i současné čtenáře. I závěr byl neobvyklý a opravdu stálo za to se k němu prokousat. Čtení tohoto dílka pro mě znamenal velice příjemný odpočinek od uspěchaných románů ze současnosti a při čtení jsem měla pocit, jakoby svět změnil své tempo a  já si mohla v klidu užít i ty nejmenší detaily. 
 
Kdy knihu Velká iluze rozhodně číst
 • dokážete celé hodiny jen tak pozorovat lidi
 • máte rádi příběhy o touze
 • dáváte přednost klasikům před moderními spisovateli
 
Kdy knihu Velká iluze rozhodně nečíst
 • nesnášíte tlachání o ničem
 • líbí se vám příběhy ze současnosti
 • pokud v příběhu akce nestřídá akci, nudíte se
   
   
Za zajímavý čtenářský zážitek děkuji nakladatelství Omega, které mi knihu Velká iluze poskytlo k recenzi a kterou si můžete zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.
 
Mika Waltari
Mika Toimi Waltari se narodil 19. září 1908 v Helsinkách a zemřel 26. srpna 1979. Pocházel z rodiny luteránského pastora, jeho otec však zemřel, když mu bylo 5 let. Studoval teologii ale studium nedokončil. Nakonec vystudoval filozofii a několik let pracoval jako žurnalista.Do literatury vstoupil ve dvacátých letech jako básník a člen literární skupiny Tulenkantajat - Nositelé ohně. Tato skupina se postavila proti dřívějšímu finskému tradicionalismu a propagovala orientaci na moderní proudy.
Světovou proslulost a uznání si získal románem Egypťan Sinuhet, přeložený do několika desítek jazyků. Jako spisovatel byl velice plodný. Psal romány, povídky, novely, pohádky, detektivky, divadelní a rozhlasové hry či filmové scénáře. Román Velká iluze je jeho první dílo.
 
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide