Logo

Vita Caroli (Život Karlův)

vita_caroli_3D
FB_post_vita_caroli
Karla IV. náš národ vnímá jako jednoho z nejvýznamnějších Čechů všech dob. Potvrdila to i celonárodní televizní anketa z roku 2005, kde obsadil nezpochybnitelné první místo, když získal o třináct tisíc více hlasů než favorizovaný prezident zakladatel Tomáš Garrigue Masaryk. Přes tuto velkou oblibu většina lidí o něm ví jen to, že založil pražskou univerzitu, Nové Město, Karlštejn a má asi něco společného s Hladovou zdí. Ale jaké bylo jeho mládí a vladařské začátky? Tato tajemství pomůže někdy i překvapivě poodhalit unikátní životopis Vita Caroli, který napsal člověk nejpovolanější – totiž císař Karel sám.
179 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2015
Vazba
Vázaný
Jazyk
čeština
Formát
130x200 mm
EAN:
9788073902339
Skladem
ISBN:
978-80-7390-233-9
Autor:
  • Ukázka z knihy
  • Dotaz
  • Recenze
 
Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
vita_caroli_3D
Knihu Vita Caroli jsem si toužila přečíst od první chvíle, co jsem o ní slyšela ve škole. Karel IV. byl v dětství můj velký oblíbenec. Však se do nás ve všech školách taky hustí jeho úžasné skutky, takže vypadá jako ten nejhodnější panovník všech dob. Na vyšším gymnáziu nám do školy ale přišel nový mladý učitel dějepisu, který sotva dodělal školu. Řekl nám, že to, co se učíme ve škole, je jen pouhé procento informací, které se dají zjistit, protože se spousta věcí ve škole zkrátka neučí. On byl ale lačný po sdělování informací, takže nám toho pověděl mnoho navíc a já díky němu zjistila, že Karel nebyl zase tak svatý, jak se o něm tvrdí. Právě proto jsem si chtěla jeho vlastní životopis přečíst ještě víc, abych zjistila, jestli to sám na sebe „prásknul“, nebo jestli tam bude výčet jen těch jeho dobrých skutků. 

Když se mi dostala kniha do rukou a já zjistila, že nemá ani sto stránek, byla jsem přesvědčená, že ji zhltnu za jeden večer, ale hned na první stránce mi došlo, že to nezvládnu, ani kdybych se na hlavu stavěla. Není to úplně ta opravdová staročeština, že bych neměla ponětí, o čem čtu, ale věty jsou plné přechodníků a dalších složitostí. Problém jsem sice neměla a rozuměla jsem všemu, ale i tak jsem si musela nechat druhou polovinu knihy na další den, protože jsem při čtení postupovala pomalu. Vita Caroli opravdu není příběh, který se dá pozřít celý najednou. 
U prvních dvou kapitol jsem se trochu vyděsila, protože byly plné náboženských rad, jak bychom se měli chovat, a to jsem opravdu nečekala. Chtěla jsem číst o jeho životě a ne o výčtu z Bible. Naštěstí se ale jednalo opravdu jen o ty první dvě kapitoly, a pak už začal Karel vyprávět o sobě. On sám takhle o sobě psal až do čtrnácté kapitoly, takže je všechno psáno v první osobě. Potom po něm vyprávění převzal nějaký neznámý autor, který už o Karlovi psal z pohledu pozorovatele. 
Na tenhle životopis jsem těšila, protože jsem se chtěla dovědět co nejvíc informací z jeho vládnutí, ale toho jsem se bohužel nedočkala. Celá autobiografie vypráví pouze o Karlově období před tím, než usednul na český trůn. Po celou dobu je totiž naživu jeho otec Jan Lucemburský, který pochopitelně vládnul před ním. Z knihy jsem proto zjistila, jak to s Karlem bylo od narození až po volbu říšského císaře. Musím se přiznat, že jsem z toho byla trochu zklamaná, protože bych opravdu radši četla o jeho životě jako králi, než pouze o nástupci. Ale zase na druhou stranu, o jeho dětství a dospívání se toho ve škole taky moc neřekne, takže jsem si i přesto doplnila znalosti. 
Charles_IV-John_Ocko_votive_picture-fragment
Největší problém mi ale v knize dělala jména. Ať už křestní, jména rodů nebo i jména měst a zemí. V tomhle by se snad ztratil i nějaký vzdělaný dějepisec, protože se tam objevovalo jedno jméno za druhým a já byla za chviličku ztracená. Karel pořád s nějakým bojoval, někoho obléhal, s někým byl v rozepři, s dalším uzavíral mírovou smlouvu a tak dále. Občas jsem opravdu nevěděla, která bije, a musela jsem se vracet o pár stran, abych zjistila, kdože ten člověk vlastně je. To je další z důvodů, proč se knížka nedá zhltnout na posezení, ale musí se na ni pomalu. 
I přesto, že jsem od Vita Caroli čekala něco jiného, jsem ráda, že jsem si ho přečetla. Minimálně ve škole tím určitě udělám radost svému učiteli na dějepis a učitelce na češtinu.

 
Úryvek:
V oněch dnech můj otec, ztrativ již dříve jedno oko, a když pak mu druhé začínalo slábnout, odjel tajně do Montpellieru k lékařům, aby se léčil; přece však v té době oslepl. Já jsem táhl na pomoc králi španělskému proti králi granadskému Feragaciovi a poslal jsem již předem svůj lid i válečné potřeby do Montaubanu. Ale můj otec mne zdržel tajně v Montpellieru, nedovoliv mi dále táhnout.
 
Autorem recenze je Adéla Kolářová

Hodnocení: 6.5/10

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Vadná - Cecelia Ahern (Lucie Horčičková)
Recenze Vadná - Cecelia Ahern (Lucie Horčičková)
17. 1. 2017
V dnešní recenzi Vám představím knihu, která se mi zaryla hluboko do srdce. Knihu, jejíž příběh mě naprosto uchvátil. Knihu, která v sobě ukrývá zajímavé poselství.
Recenze Vadná - Cecelia Ahern (Eva Štefíková)
Recenze Vadná - Cecelia Ahern (Eva Štefíková)
16. 1. 2017
Ve svém dechberoucím debutu pro dospívající čtenáře líčí autorka několika bestsellerů společnost, pro kterou je na prvním místě dokonalost ve všech směrech a jakýkoli nedostatek či VADA jsou potrestány.
Recenze Černooké zuzany - Julia Heaberlin (Veronika Vaňková)
Recenze Černooké zuzany - Julia Heaberlin (Veronika Vaňková)
16. 1. 2017
Šokující, intenzivní a naprosto originální psychologický thriller, který spojuje minulost se současností ve spalujícím příběhu mladé ženy, jejíž trýznivé vzpomínky zůstaly někde na louce plné květin.
Recenze Ďáblova svatyně - Maria Hermanson (Jana Hlavičková)
Recenze Ďáblova svatyně - Maria Hermanson (Jana Hlavičková)
15. 1. 2017
Temné, syrové, hrůzu nahánějící... Jaké to je, když vám nikdo nevěří a vy máte zoufalou potřebu křičet pravdu.
Rozhovor s autorkou bestselleru Černooké zuzany
Rozhovor s autorkou bestselleru Černooké zuzany
6. 1. 2017
Pro fanoušky Laury Lippman nebo Gillian Flynn je tu elektrizující psychologické drama.
Recenze Cech objevitelů - JON BAIRD, KEVIN COSTNER A RICK ROSS (ART OF STYLE)
Recenze Cech objevitelů - JON BAIRD, KEVIN COSTNER A RICK ROSS (ART OF STYLE)
3. 1. 2017
Muži zrají jako víno, dalším důkazem je Kevin Costner!
Černooké Zuzany míří na filmová plátna
Černooké Zuzany míří na filmová plátna
3. 1. 2017
Spisovatel a režisér Rod Lurie si zajistil předkupní právo na bestseller Julie Heaberlin Černooké Zuzany
highslide