Logo

Vytoužené dítě

vytouzene_dite_3D
Německo 1939. Dvě děti bezmocně sledují, jak jejich rodiče pohlcuje nemilosrdné mocenské soukolí. Siggi žije v blahobytu a nevědomosti střední vrstvy obyvatel Berlína. Její otec je cenzor, který bez slitování odstraňuje zakázaná slova jako „slib“, „láska“ nebo „milost“. Jedináček Erich žije na relativně svobodnějším venkově, přesto se mu však na mysl kradou podivné nezodpovězené otázky.
 
Tyto dvě děti svede osud dohromady, když se německá víra v nádhernou budoucnost začne hroutit. Společně najdou dočasné útočiště v opuštěném divadle uprostřed trosek Berlína. Venku mezitím všude visí z oken bílá prostěradla a po celém městě se mluví o kapitulaci. Dny, které stráví Siggi a Erich spolu, zformují jejich další životy.
 
Na Siggi a Ericha dohlíží vytoužené dítě, tajemný vypravěč příběhu. Vidí, co vidí i oni, cítí, co cítí oni, jeho hlas totiž vychází z hlubin trosek národního snu...
 
DĚSIVÉ VYOBRAZENÍ ŽIVOTA BĚŽNÝCH NĚMCŮ,
KTEŘÍ JSOU BĚHEM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
OBELHÁVÁNI NACISTICKOU PROPAGANDOU
O DOKONALÉM NĚMECKU
 
„Hřejivé, něžné a vyvolávající vzpomínky.
Budete o knize přemýšlet ještě dlouho poté, co ji dočtete.“
Louis de Bernières, autor bestselleru Mandolína kapitána Corelliho
 
„Fascinující… poutavý obraz světa, ze kterého se minulost
nikdy zcela nevytratí, ale neustále se k nám vrací –
jakkoli nedokonalá – nespočtem malých, neočekávaných způsobů.“
New York Times
 
„Neuvěřitelná kniha, která nás zavádí do myslí dětí
a jejich rodin s takovou něhou, humanitou a psychologickou chytrostí,
že čtenář dokáže pochopit, proč lidé měli rádi a následovali Hitlera.“
New Zealand Listener 
399 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2018
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
416
EAN:
9788073906917
Původní název:
The Wish Child
Skladem
ISBN:
978-80-7390-691-7
  • Ukázka z knihy
  • O autorovi
  • Dotaz
  • Recenze
  • Trailer
 

CATHERINE CHIDGEY se narodila v roce 1970. Vystudovala tvůrčí psaní, psychologii a německou literaturu a dva roky žila v Berlíně. Její debutový román In a Fishbone Church získal Cenu spisovatelů zemí Commonwealthu pro oblast jihovýchodní Asie a jižního Pacifiku za nejlepší debut, Cenu Betty Traskové a byl na seznamu děl nominovaných na cenu Orange Prize. Její druhý román Golden Deeds se v New York Times stal knihou roku. V roce 2006 následoval třetí román The Transformation. Catherine Chidgey žije ve městě Ngaruawahia na Novém Zélandu.

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
OI000109
Válečné Německo, Berlín a venkov nedaleko Lipska. Roky 1939 - 1995. Dvě rozdílné německé rodiny, dva osudy a spousta přání a nadějí. To všechno přináší román Vytoužené dítě, který se vám zažere pod kůži a donutí vás přemýšlet ještě dlouho po přečtení. Zpočátku možná budete tápat, jako já. Nebudete vědět, co si myslet, kdo co vypráví a kdo je ten tajemný vypravěč v ich-formě. Když však dočtete do konce, skládanka se složí a vy jen vydechnete údivem. Tohle si prostě musíte přečíst!
 
Recenze:
 
Nad tím, zda si přečíst Vytoužené dítě jsem ani chvilku neváhala. Román jenž popisuje především válečná léta v Berlíně a okolí a ukazuje válku rozpoutanou Německem očima Němců, to bylo něco, co mě velmi zajímalo. A i když se jedná o román, předpokládala jsem, že mi ukáže onu "druhou stranu" velmi autenticky. A nemýlila jsem se.
 
Hlavní hrdinové v tomto románu jsou dva. Erich, chlapec z německé rodiny, která žije na statku nedaleko Lipska. Vnímá válku očima svých rodičů, především nacistické matky, která Hitlera naprosto zbožňuje a vyznává jej, jakoby byl samotný Bůh. A pak je tady druhá rodina, která žije přímo v Berlíně. Vedle dvou mladších sourozenců ji sledujeme především prostřednictvím Sieglinde - Siggi. Holčička je nejstarší ze sourozenců z rodiny, která v Berlíně i přes válku sice příliš nestrádá, ale vlastně jen díky tomu, že otec má zvláštní postavení v zaměstnání. Má totiž chránit německé občany. A to především hlavou a obratnýma rukama. Otec Siggi vyřezává z knih a dokumentů slova, která jsou zakázaná a občané je nesmí číst.
 
Jak takové texty vypadaly vidíme názorně v knize. Většinu velkých kapitol (v knize jsou pak ještě podkapitoly) totiž začínají úryvky textů, z nichž jsou právě zakázaná slova vyříznuta. Nutí nás to k interakci, k tomu, abychom si sami vyzkoušeli, jaká slova asi v textu chybí. Alespoň já jsem si s tím hrála dost dlouho...
Osudy obou dětí se postupem času protnou, ale to už bych napovídala příliš. Ostatně, i na krásné obálce knihy vidíme dvě objímající se děti uprostřed vybombardovaného Berlína, což přesně vystihuje podstatu románu.
 
Co je něm tak fascinující? Právě atmosféra, kterou vyvolává. To, jak šílená ideologie nacistického Německa ovlivňovala masy. Jak ovládala děti, které v ní vyrůstaly a chtěly bojovat za Hitlera a pomáhat novému - "lepšímu" Německu. To, jak zfanatizované byly nejen děti, ale i jejich matky, které Hitlera milovaly a vzývaly. Chtěly jeho lásku, pozornost, jeho dítě!
OI000087 (1)
Kniha ukazuje vše a bez skrupulí! Válku, bídu, hlad, zranění na těle i na duši, velké ztráty - na životech i majetku, ideologii a ovlivňování, prostě vše. A do toho navíc sledujeme dojemný příběh dvou rodin, které válka poznamená víc, než by se mohlo zdát.
 
Musím přiznat, že z počátku mi dělalo problém se opravdu začíst. Kniha se čte rychle a svižně, ale nějak jsem se nemohla dostat "dovnitř" příběhu. Vadil mi hlavně podivný vypravěč, který tu a tam vstupoval do vyprávění er-formou a komentoval některé situace. Nevěděla jsem, zda je to chyba překladatele, nebo - proč to tak je? V textu to totiž není nijak rozlišené a najednou někdo začne vyprávět ich-formou a my nevíme proč. Postupem času sice začínáme tušit, že to je záměr a také, kdo by mohl oním tajemným vypravěčem být, ale odhalení, které nás čeká na konci nám stejně naprosto vyrazí dech.
 
Jsem ráda, že jsem knížku neodložila, protože po sto stranách jsem se konečně začetla a už jsem ji nedokázala odložit. Četla jsem každičkou volnou chvilku naprosto fascinována příběhem a vším, co jsem popisovala výše. Takhle kniha mě naprosto dostala. I když jsem nebyla tak emočně vyždímaná, jako když jsem četla např. Slib (Román, který je rovněž z válečného Německa, popisovaný očima Němců), Vytoužené dítě mě fascinovalo. A ten závěr? Naprosto mě dostal, rozebral na kousíčky. Už v průběhu čtení jsem nad knihou musela pořád přemýšlet, ale po závěru? Nemohu ji už několik dní dostat z hlavy. Tohle je kniha, která vás chytí a totálně rozerve!
 
Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide