Logo

Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.

vzestup_raketovych_divek_3D

Poutavý příběh o ženách, díky nimž se Američané dostali do vesmíru 

Když za druhé světové války potřebovala nově zřízená JPL (Jet Propulsion Laboratory – Laboratoř proudového pohonu) matematiky, kterým to rychle myslí a kteří dokáží vypočítat rychlost proudění nebo trajektorii rakety, přijali elitní skupinu mladých žen, kterým se přezdívalo „lidské počítače“. Ty se pouze s tužkou, papírem a nadáním pro matematiku nesmazatelně podepsaly na výzkumu raketového pohonu. Díky nim např. Spojené státy vyvinuly své první balistické střely.

Snem těchto žen však nikdy nebyl vývoj zbraní, ale výzkum vesmíru. Proto když se JPL stala součástí nové agentury zvané NASA, začaly pracovat na prvních sondách letících na Měsíc, Venuši, Mars a další vesmírná tělesa. Později, když digitální počítače téměř zcela nahradily lidské mozky, byla JPL jedinečná v tom, že si svůj tým žen uchovala a pouze změnila jejich náplň práce. Staly se z nich první programátorky a ženy–konstruktérky. Díky jejich úsilí jsme mohli do vesmíru vypustit rakety, které nám ukázaly obrysy naší sluneční soustavy. 

Kniha Vzestup raketových dívek vypráví příběh těchto vědkyň, které nejen že utvářely dějiny vesmírného programu, ale také vyšlapaly cestu pro další ženy, které toužily po vědecké kariéře. Kniha je výsledkem rešerší a rozhovorů s bývalými zaměstnankyněmi JPL. Nabízí tak jedinečný pohled na úlohu žen ve vědě a vrhá nové světlo jak na naši minulost, tak na to, kam budou směřovat naše další kroky.

POZORUHODNÝ PŘÍBĚH ŽEN,KTERÉ SPOLUVYTVÁŘELY DĚJINY A POLOŽILY ZÁKLADY VESMÍRNÝM MISÍM 

New York Times  bestseller
Los Angeles Times  bestseller
Nejlepší kniha Amazonu za rok 2016
Kniha doporučená Billem Gatesem
finalista Goodreads Choice Award
 
"Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Gene Seymour,  USA Today
 
"Příběh těchto dam je zábavný, silný i roztomilý a vrhá nový pohled na dobývání kosmu."
 Popular Science
 
"I ženy mohou být průkopníky pokroku. Tato skupina žen zcela změnila raketovou vědu ve 40. a 50. Letech a stály u zrodu památné věty „Je to malý krok pro člověka...
Isabella Biedenharn, Christian Holub, Dana Getz,  Entertainment Weekly
 
"Raketové holky z NASA byly zapomenutou historií. Díky knize tyto průkopnice, jež USA pomohly vyhrát závod o dobytí vesmíru, znovu ožily. Holt dokumentuje životy těchto žen, kteří byli nejen průkopnice ve své profesi, ale i v osobním životě. "
Naomi Shavin,  Smithsonian
 
"Doporučeno všem ženám, které chtějí něco dokázat!"
 Girls Who Code
 
Nepřišla jsem do NASA, abych psala dějiny.
Sally Ride
 
 
Proč se jak sluneční plachetnice křehké jako pírka ptačí snažíme doplout do dálek takových? Za obzor k planetám lidstvo teď kráčí a láska k životu na vše nám odpoví.
 Ray Bradbury a Jonathan V. Post Plavba se sluncem v zádech
399 Kč
Doporučená cena s DPH
Rok vydání
2017
Překladatel
Bc. Petr Štika
Formát
130x200 mm
Jazyk
čeština
Vazba
Vázaný
Počet stran
312
EAN:
9788073906863
Původní název:
Rise of the Rocket Girls: The Women Who Propelled Us, from Missiles to the Moon to Mars
Skladem
ISBN:
978-80-7390-686-3
Autor:
 • Ukázka z knihy
 • O autorovi
 • Dotaz
 • Recenze
 • Trailer
 • Napsali o knize
 

NATHALIA HOLT (*1980) je autorkou knihy Cured: The People Who Defeated HIV a v minulosti také působila na Ragon Institute Massachusetts General Hospital, MIT a Harvardské univerzitě. Její články se objevily v časopisech New York Times, Los Angeles Times, The Atlantic, Slate, Popular Science a Time. Žije v Bostonu. 

autor fotografie: Steph Stevens

Dotaz na knihu
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
vzestup_raketovych_divek_3D

Heleniny ženy

 
Do poklidného březnového dne se ozve výbuch. Sebevražedné komando zkouší jeden ze svých experimentů. Píše se rok 1938 a na univerzitě Caltechu v Pasadeně se k životu probouzí jeden velký sen.
Frank Malina, Jack Parsons a Ed Forman zkouší na univerzitní půdě paliva pro raketový pohon. Pokusy jsou v začátcích, dochází k častým explozím a ničení univerzitního majetku. Skupina si vyslouží zákaz provádění experimentů v areálu Caltechu.
 
Tým se přesouvá do kaňonu Arroyo Seco. Zde jsou totiž ideální podmínky pro odpalování raket.
Skupina získává první granty od Národní akademie věd a vlády. Tým má nyní vojenskou podporu. Cílem experimentů je vyvinout letoun s raketovým pohonem. Tento riskantní projekt stál u zrodu Laboratoře proudového pohonu. 

Skupina přijímá první matematiky. Je potřeba řešit složité výpočty. 
 
 
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času. 
Mezi počáteční úspěchy patří např. letoun na raketový pohon, proudové motory nebo první balistické střely. Matematici hrají od začátku v projektech důležitou roli. Je nutné vše správně propočítat. K dispozici mají jen papír, tužku, mozek a logaritmická pravítka. Mnohem později se objevuje kalkulačka Friden. Je velká jako chlebník a hlavně je hrozně těžká. Umí sčítat, odečítat, násobit a dělit.
 
Přijímají se další technici, matematici a zakládá se firma na výrobu raket Aerojet. Vše se točí kolem výroby raketových pohonných hmot. V řadách matematiků jsou pouze ženy a říká se jim výpočtářky. K výpočtářkám se dostanou data z proběhlých testů a je jen na nich, aby prvotní data zpracovaly. 

Armáda i nadále řídí činnost laboratoře. Testy jsou sice armádní, tým si ale stále pohrává s myšlenkou vesmíru. A tak není divu, že své sny nenápadně prostrkuje do projektů pro armádu.
 
 
1920x1080px_slide_kino_vzestup_raketovych_divek
Pracovníci laboratoře mají ohromnou radost ze svých objevů a úspěšných pokusů. Zároveň na ně doléhá úzkost. Jsou si totiž vědomi, že nejde jen o vědeckou práci a vesmír, ale také o střely nesoucí bojové nálože. Někteří zaměstnanci jsou vyčleněni pro přísně tajné projekty a zbytek laboratoře k nim nemá přístup. Pokud výpočtářky nepracují na svých výpočtech, výpočty se uzamykají. Laboratorní svět ovlivní rok 1949, kdy Sovětský svaz odpálí svoji první atomovou bombu v Kazachstánu. USA již není jedinou zemí s jadernou technologií.
Objevuje se strach, obavy a podezírání ze špionáží. Díky Rudé hysterii dojde v JPL k personálním změnám.
 
Kniha není zaměřena jen na výsledky laboratoře a propočty výpočtářek. Obsahuje spoustu důležitých mezníků v životech smrtelníků. Také dámy jsou jednotlivě představeny. Čtenář nahlédne do jejich soukromí, je svědkem několika životních událostí. Mnoho dam se během působení v JPL vdá, otěhotní nebo dokonce i rozvede. Některé ženy se po porodu do JPL vrací velmi brzy, jiné branami JPL už nikdy neprojdou.
 
Kdo si myslí, že je matematika nudná, mýlí se. Ženy JPL pro výpočty dýchaly. Vychutnávaly si každou chvilku v institutu a uměly se bavit. Důkazem je např. volba Miss v JPL (Miss Řízená střela, Královna vesmíru,…). A ač to nebyl původní záměr, akce vyzdvihovala fakt, že v JPL pracují vzdělané mladé ženy. Kolektiv žen se také mohl chlubit přátelskou atmosférou a pospolitostí. Ženy si často pomáhaly a stýkaly se i mimo práci. 
 
V JPL vznikal projekt za projektem. JPL se začala odchylovat od raketového pohonu a svou pozornost zaměřila na elektroniku. Pracovalo se na vylepšování naváděcího systému. 
Probíhaly další a další projekty. Sestrojovaly se družice, vyvíjely se čtyřstupňové rakety, měsíční sondy,…
V roce 1956 JPL dokončovala projekt Sergeant. Byla to poslední zbraň, na které se dívky podílely.
 
Do laboratoře dorazily i první počítače. Práce s nimi byla však zdlouhavá, počítače se přehřívaly, počítaly pomalu a neuměly vše, co by se ve výpočtech hodilo. Navíc jim nikdo nevěřil a tak se stále počítalo ručně. 
 
Kniha rovněž vykresluje soupeření USA a Sovětského svazu o prvenství v dobývání vesmíru. JPL laboratoř je zpomalována a některé projekty jsou dokonce zastavovány samotnou vládou. Jaké je pak zklamání a rozhořčení, když se světem nese zpráva, že Sověti vypustili první družici Sputnik do vesmíru. Vzrůstá napětí a souboj v dobývání vesmíru pokračuje. Laboratoř se konečně dočká svého snu. NASA přidělí JPL plánování a provádění lunárních a planetárních výprav, včetně raket.
Nakonec i JPL slaví velké vesmírné úspěchy.
Za jeden z dalších úspěchů může být považováno navázání spolupráce mezi NASA, Rusy a Francouzi (1985).
 
Kniha obsahuje mnoho zajímavých informací a poznatků. Je nadupaná výpočty, projekty a odbornými názvy. Ač to pro mnohé může znít nudně, není to tak. Čtení této publikace mě nesmírně bavilo. Testování jsem si skvěle užívala. Při vesmírných akcích jsem pociťovala napětí s týmem JPL. Jejich vítězství mě těšila a ztráty neskonale mrzely.
 
Na výpočtářkách závisely celé projekty. Výpočty musely být přesné. Došlo-li ve výpočtech k chybě, hrozilo nebezpečí při experimentu, ohrožení týmu a v nejhorším případě smrt. Ženy to věděly, pracovaly velmi spolehlivě, nechávaly se unést čísly a rovnicemi. Ve volných chvílích uměly vypnout a radovat se ze života.

Zajímavá byla změna označení pro matematičky. Od roku 1970 se z výpočtářek staly konstruktérky.
Nejlepší a nejrychlejší výpočtářkou byla Helen Lingová. Další dáma, která stojí za zmínku je Barbara Paulsonová. Tyto dvě ženy v institutu zůstaly nejdéle a pro JPL se staly ohromným přínosem. Jejich činnost ukončil až odchod do důchodu.
 
“V této práci musíte vypadat jako dívka, jednat jako dáma, uvažovat jako muž a dřít jako kůň.“

Kniha je rozdělena na čtyři části od 40. let po současnost a obsahuje 12 kapitol. Naleznete zde mnoho zajímavých obrázků a pěkných fotografií. 
Přebal knihy pro mě symbolizuje poznání, úspěch, životní sílu a potěšení z činnosti. Přední a zadní předsádky mě mile překvapily. Jsou potištěny výpočty a vypadá to moc dobře.

Knize nemám co vytknout a mohu jedině doporučit.
 
Autorka recenze: Marie Chlebnová
Hodnocení: 100%

Ženy milující historii jásají! Nádherně napsaný, podmanivý příběh o elitní skupině žen z 40. a 50. let, která zbořila hranice mezi pohlavími a vědou, transformovala konstrukci raket a položila základy pro americké kosmické lety. Nejenže můžete nahlédnout do první dnů fungování Jet Propulsion Laboratory, ale také se do těchto žen zamilujete. Vždyť vymysleli oblek pro kosmonauty. 

Penny Mann

"Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.

Gene SeymourUSA Today


"Příběh těchto dam je zábavný, silný i roztomilý a vrhá nový pohled na dobývání kosmu."

Popular Science

"Holt zkoumá fascinující životy a významný přínos těchto žen, které se vzepřely sexistickým stereotypům své doby a hrály klíčovou roli při vysílání prvních raket do vesmíru."

-Scientific American

"Holt tvrdí, že výpočty těchto žen stojí za největšími úspěchy NASA. Matematika, pro mnohé nudná a nepochopitelná vědní disciplína, byla díky těmto ženám povýšena na umění. Doporučuji tento příběh živých superpočítačů.

Jennifer LightNature

"I ženy mohou být průkopníky pokroku. Tato skupina žen zcela změnila raketovou vědu ve 40. a 50. Letech a stály u zrodu památné věty „Je to malý krok pro člověka...

Isabella Biedenharn, Christian Holub, Dana GetzEntertainment Weekly

"Raketové holky z NASA byly zapomenutou historií. Díky knize tyto průkopnice, jež USA pomohly vyhrát závod o dobytí vesmíru, znovu ožily. Holt dokumentuje životy těchto žen, kteří byli nejen průkopnice ve své profesi, ale i v osobním životě. "

Naomi ShavinSmithsonian

"Doporučeno všem ženám, které chtějí něco dokázat!"

Girls Who Code

"Holt odvedla dobrou práci, když skvěle skloubila osobní příběhy těchto žen s vědeckým výzkumem. Kniha Raketové holky vypráví fascinující příběh žen, z velké části neviditelných, přesto nepostradatelných pro  základy kosmonautiky. "

Jeff FoustThe Space Review

"Tato inspirující a podnětná kniha změní způsob nahlížení na historii kosmických letů. I na jejich budoucnost."

Katherine Handcock, A Mighty Girl, "25 New Mighty Girl Books for Early Spring"

Související tituly
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
29. 9. 2017
MOCENSKÉ INTRIKY, VÁLKA,SPALUJÍCÍ VÁŠEŇ A KREVNÍ MSTA.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Rychleji mluvit nedokážu. Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Rychleji mluvit nedokážu. Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
29. 9. 2017
SBÍRKA ÚVAH A HRAVÝCH ESEJŮ OD HVĚZDY TELEVIZNÍCH SERIÁLŮ GILMOROVA DĚVČATA A FAMÍLIE A TAKÉ OD AUTORKY BESTSELLERU JEDNOHO DNE, MOŽNÁ...
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Poslední dívka
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Poslední dívka
29. 9. 2017
„Jeden z nejlepších thrillerů letošního roku. Pokud se vám líbila Zmizelá , budete nadšeni.“
Stephen King
highslide