Recenze Frajer Manolito - Elvira Lindo (Táňa Moučková)
17. 11. 2015
frajer_manolito_3D
A zase tu máme Manolita. Možná si vzpomeneš, že na konci minulého dílu "Chudák Manolito" skončil školní rok neslavnou nedostatečnou z matematiky. Manolito tedy tráví prázdniny doma v Horním Carabanchelu a tiše závidí svým spolužákům jejich výjezdy. Na druhou stranu je ovšem rád, že se zbaví svého „kamaráda“ Džiháda a jeho brýle jsou tak alespoň na chvíli v bezpečí. Brzy se ukáže, že náš malý hrdina umí s nudou pořádně zatočit. Dozvíš se například, proč dědečkovi Nicolásovi přezdívají „Travolta z Carabanchelu“, co se stane, když se ti zdá o mořské panně, a jak asi vypadá dítě s vytříbeným plaveckým stylem
 
Frajer Manolito je třetím dílem knižní série o dobrodružstvích, co prožívá chlapec ze Španělska. Má jednoho mladšího bratra, Blbečka a žije nejen s rodiči, ale i dědou, kterého má moc rád. Mezi jeho kamarády patří například Ušatec či Džihád, jenž mu rád rozbíjí brýle a dělá si z něj srandu. Na prázdniny se všichni chystají odjet pryč, tedy až na Manolita. Z matiky dostal nedostatečnou a celé prázdniny stráví v Horním Carabanchelu se svojí rodinou. 
 
Knihy o Manolitovi se nejvíce hodí na deštivé odpoledne, kdy nemusíte nic dělat a bezstarostně se začtete. I když by si někdo mohl myslet, že je to pouze čtení pro mladší věkovou kategorii, není tomu tak. Já, jakožto teenager, jsem si Manolita velmi oblíbila a vždy se na novou knihu těším jako malé dítě. Je dobré na chvíli vypustit školu a smát se z plných plic nad hláškami, jenž vystihují dnešní dobu. 
Další z výhod knihy je jazyk, kterým je psána. Nespisovná slova se v kontextu ztrácí a pro všechny čtenáře se čtení stává příjemnější. Dokáží si takhle představit malého kluka mluvit. Autorka se snaží psát i věci, které se hodí do života. Například Archimédův zákon, skvělé ho vysvětlila a použila tak, aby tomu i malé díte rozumělo. To je dle mého obrovská výhoda. Knihy, které dokáží poučit a něco nového naučit, by se měli stát jasnou volbou při výběru čtení pro děti

Na paměti mám vždycky jednu z dědových rad:
"V životě je třeba umět prohrávat. V tomhle jsme my, García Morenovi, exterti."
str. 64
 
Naše české obálky se mi že všech verzí líbí nejvíce. Jsou jednoduché a při tom velmi kouzelné. Jejich moderní design zaručí, že si jich v knihkupectví nejeden zvědavý čtenář všimne. Série o příhodách Manolita sčítá dohromady osm dílů a já jsem nesmírně zvědavá, jaké dobrodružství si pro nás autorka připravila. 
 
Krásné ilustrace má na svědomí Emilo Urberuaga. Na začátku knihy naleznete rodokmen Manolitovi rodiny, a dokonce i jeho kamarády. Ve třetím díle se autorka především zaměřila na členy rodiny a dozvěděla jsem se dost nových věcích, o kterých jsem donedávna nevěděla. A pokud Vás zajímá, jak se vlastně Blbeček jmenuje, rozhodně si knihu přečtete! 
 
"Hledám Manolita Brejlouna."
Všichni moji kamarádi na mě ukázali. Blbeček si vyndal dudlík a taky na mě ukázal. Oni jsou stejný jako já, jejich instinkt přežitý je taky parádně vyvinutej. 
str. 6
 
Frajer Manolito
Elvira Lindo vystudovala v Madridu žurnalistiku. Později pracovala v rozhlase i televizi jako hlasatelka, herečka a také jako autorka scénářů. Dnes z New Yorku pravidelně spolupracuje s nejvýznamnějším španělským deníkem El País. Svět ji zná hlavně jako autorku dětských příběhů o Manolito Brejlounovi, které byly vydány již ve více než dvaceti zemích a dočkaly se i seriálového a filmového zpracování. Kromě Manolita, dětské série o velmi zlobivé holčičce Olivii a několika dalších příběhů pro malé čtenáře, napsala i pět románů pro dospělé.
 
Manolito je často srovnáván s knihou Mikulášovi patálie. Jako malá jsem ji měla ráda, ale pokud bych si měla vybrat, kterou z nich mám raději, jasnou volbou je pro mě Manolito. Na svůj věk je vyspělý a dost chytrý, ale svým způsobem je to pořád malý kluk, jenž rád vymýšlí kraviny a pro srandu udělá cokoliv. Mou nejoblíbenější postavou z knihy je však jeho bratr, Blbeček. Líbí se mi, jak o sobě mluví ve třetí osobě a všechny pasáže, ve kterých se vyskytuje, jsou naprosto úžasné. 
 
Sečteno a podtrženo; Frajer Manolito je skvělá oddychovka, kterou doporučuji úplně všem, co si chtějí na chvilku odpočinout. Mně samotné přirostl tento klučina s brýlemi k srdci a nemůžu se dočkat dalšího dílu o jeho příhodách. U knihy jsem se dost nasmála, a proto je mé hodnocení kladné. Kniha si ode mne odnáší pěkné 4 hvězdičky. 
 
 
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.