Recenze Oběšení psi - Jens Henrik Jensen (David Veselý)
17. 11. 2016
Fotor_147940132151338
Niels Oxen je dánský válečný hrdina, oceněný mnoha cenami za statečnost, který žije na ulicích Dánska a živí se jídlem z popelnice. Jak se ale změní jeho život poté, co opustí ruch města, uchýlí se do ústraní v dánských lesích a je zapleten do série vražd? Vražd, které spojuje jedna temná věc – oběšení psi...
 
Mise a skvrny na duši...
 
Pokud byste zahlédli Nielse Oxena, ani byste neřekli, že je to nejvýznamnější válečný hrdina v dějinách novodobého Dánska. Člověk, který se živí odpadky z popelnic, chodí neupraven v otrhaných šatech a má jen jednoho kamaráda, který ho nikdy nezradí – Mr. Whita, svého bílého, oddaného psa. Niels se rozhodne k jednomu kroku, který již delší dobu plánuje, odstěhuje se do lesů Dánska, kde se ubytuje a bude žít loveckým životem. Ovšem vše zhatí vražda vlivného muže – pana Hense Otto Corfitzena na blízkém zámku Nørlund. Niels je předvolán na policii kvůli otiskům bot, které se v zámeckém areálu našli – Niels byl tu noc v zámku, ale s vraždou nemá nic společného. Jak vše ale bude pokračovat...
 
Ve stejném okamžiku, kdy to spatřily jeho oči, poznal i po hmatu, o co jde. Dotýkal se psí tlapy. Psí tělo bylo ještě teplé a měkké.
 
Služby vlasti
 
Niels je požádán jedním z vyšetřovatelů o pomoc s vyšetřováním případu. Vyšetřovat bude na vlastní pěst, může dělat cokoliv - porušovat zákony, dělat vloupání, prostě vše proto, aby našel vraha vlivných lidí, kterým byli nejdříve oběšení psi a poté byli zabiti i oni sami. Jenže Niels je zapleten do případu více a více, aniž by on sám chtěl. Jeho pes je také oběšen, vraždy se začínají stupňovat a všechny stopy vražd i pletek mrtvých se stáčí k zámku Nørlund. Kdo tahá za osudné nitky? Kdo má nějakou souvislost s vraždami? Jak se vším souvisí historie Dánska a kdo nakonec bude tím vrahem?
 
Ocenění & smutná historie
 
V příběhu se rýsuje hned několik rovin – roviny vyšetřování, roviny pachatelů nebo i příběh z války, kde byl nasazen Niels Oxen. Dozvídáme se další a další zajímavé informace ze života válečného vojáka, který dostal řadu prestižních vyznamenání, ale odkrýváme také jeho pohnutou minulost, která se ale může ve finále lišit od vyprávění lidí...
 
Vyšetřování nebude úplně lehké a nejednou půjde o život i samotnému Oxenovi nebo jeho pomocnici Margrethe Franckové – kriminalistce s hendikepem, ale excelentním způsobem pátrání.
 
Hodnocení
 
Oběšení psi je ten typ detektivní knihy, kde se kombinuje napětí s prvky pestrého vyprávění a akce. Celý příběh mě celkem bavil, nebyla nouze o překvapivé zvraty, dobrý postup vyšetřování a mnoho dalšího. Ovšem, na knize mě jedna věc trochu vadila – jména postav. Všechny jsou stejné a moc dobře jsem si je nezapamatoval, přesto jsem si ale příběh maximálně užíval a knihu musím přirovnat jedné dokonalé knižní sérii. Kdo knihu četl možná vím, že mluvím o Cormoranu Strikovi od Joanne Rowling.
 
hohen
Oba dva detektivové jsou veteráni a styl psaní Jense Jensena byl opravdu místy podobný. Nechci říkat, že něco kopíruje – to ne! Ale pokud jste četli detektivky od Joanne Rowling, tuto knihu moc doporučuji. Na podzimní večery je jako dělaná a i když má nějaké ty svoje chybičky, konec byl velmi dobře napsán a vysvětlili se snad úplně všechny nejasnosti. Závěr knihy byl doslova našlapán akcí a zvraty. Knihu hodnotím kladně a pokud v dalším díle budou lepší jména postav, která se nebudou tolik plést, bude to naprosto dokonalé.
 
Knihu dnes hodnotím 4 hvězdičkami a moc se těším na jaro, kdy vyjde druhý díl s názvem Temní muži.
 
Autor recenze: David Veselý
Hodnocení: 4/5
https://detektivnik.blogspot.cz/2016/11/recenze-obeseni-psi.html
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.